Kiedy należy zastosować postępowanie pojednawcze?
Zdarzają się sprawy sądowe, które rozstrzygają kłótnie małżeńskie, sąsiedzkie lub pracownicze. Niejednokrotnie trudno ustalić winnego, pobrać dowody i ogłosić sprawiedliwy wyrok. W takich przypadkach stosuje się postępowanie pojednawcze. Jak przebiega i czym się charakteryzuje?
Aby postępowanie pojednawcze zostało przeprowadzone należy złożyć wniosek, w którym zgłasza się prośbę o zastosowanie procedury ugodowej. Dokument trzeba złożyć do sądu rejonowego, odpowiednio do miejsca zamieszkania.
Trzeba mieć świadomość, że istnieją przypadki, kiedy postępowanie pojednawcze nie może zostać przeprowadzone. Chodzi głównie o kwestie zagranicznych nieruchomości, ubezpieczeń społecznych oraz spraw, które posiadają prawomocne wyroki sądu.
Skutkiem postępowania pojednawczego jest ugoda, które zwykle ma formę pisemną. Po ustaleniu szczegółów sąd dodatkowo analizuje wiarygodność pisma oraz zgodność z obecnie działającym prawem.
red.Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czy sądy odpowiadają na zapytania obywateli?
Rozprawy sądowe nie kojarzą się nam przyjemnie. Niejednokrotnie boimy się konsekwencji, jakie będziemy musieli ponieść z powodu przestępstwa, którego dokonaliśmy. Jednakże niektórzy mówią, iż stres podczas postępowania karnego wynika ze
Na kim ciąży odpowiedzialność cywilna?
Każdy obywatel Polski musi posiadać odpowiedzialność cywilną. Najogólniej mówiąc oznacza to, że zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich czynów i umie przewidywać rezultaty różnych działań. Czym jeszcze jest odpowiedzialność cywilna?
Kiedy należy zastosować areszt tymczasowy?
Do aresztu tymczasowego zamyka się po wydaniu sądowego orzeczenia. Wybierane jest w stosunku do podejrzanych, którzy próbują uciekać przed sprawiedliwością, ukrywać się lub przenosić miejsce pobytu. W jakich sytuacjach areszt
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!