Jak ustrzec się przed mobbingiem?
Nie w każdej firmie relacje na poziomie pracownik-przełożony są wzorowe. Bywa tak, że obie strony nie mogą się komunikować i poszukać drogi do kompromisu. Jednak nie należy zapominać, że w warunkach zawodowych najbardziej istotny jest szacunek i pełen profesjonalizm. Zachowania, które odstają od normy powinny być piętnowane i karane. Jak stwierdzić mobbing w swojej firmie? Kiedy winny jest pracodawca?
Według przepisów o mobbingu można mówić, gdy pracodawca w sposób jednoznaczny wyraża brak sympatii, pogardę oraz niezadowolenie z pracy podwładnego oraz czyni to cyklicznie i w sposób dosadny. Dodatkowo wskazuje błędy i potknięcia przy pozostałych współpracownikach oraz poniża, stosuje naciski, zastrasza, a w najgorszych przypadkach stosuje przemoc.
Jeśli pracownik dozna złego traktowania i rządów w pracy może zastosować dwa rozwiązania. Pierwsze z nich sugeruje pozwanie przełożonego z określeniem zadośćuczynienia za przeżyte krzywdy lub drugie, które proponuje złożenie wypowiedzenia z winy zatrudniającego.
Teoretycznie prawo zawsze jest po stronie podwładnego. Jednak nie każda ofiara ma tyle odwagi, aby zgłosić pozew lub domagać się swoich praw. Zwykle strach przed utratą posady skutecznie odstrasza.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Co szósty pracownik padł ofiarą mobbingu
W drugiej edycji badania „Szykany w miejscu pracy” CBOS zapytał Polaków o kwestię mobbingu. Pytania odnosiły się zarówno do osobistych doświadczeń, jak i ogólnego występowania zjawiska szykanowania w miejscu pracy.
Czy przełożony zawsze może zrezygnować z wypowiedzenia?
W historii każdej korporacji zdarzają się przypadki, kiedy pracodawca wręcza wypowiedzenie podwładnemu i traktuje swoją decyzję bardzo poważnie. Aczkolwiek nie za każdym razem propozycja zamknięcia współpracy jest korzystna dla wszystkich.
Czy zgrana kadra może więcej?
Każdy właściciel firmy, który poszukuje podwładnych, zwraca uwagę na dotychczasowe miejsca zatrudnienia, wykształcenie oraz osobowość. Oprócz oczywistych atutów (profesjonalizm, odpowiedzialność, sumienność) znalazła się również zdolność pracy w grupie. To bardzo
1 Comment
Anna
12 sierpnia, 19:42