Jak poprawnie wypełnić świadectwo pracy pracownika?
W momencie, kiedy pracownik zostanie zwolniony lub osobiście złoży wypowiedzenie, musi po zakończeniu współpracy, uzyskać świadectwo pracy. Ważne, aby zawierało wiele ważnych wiadomości. Jakich?
Wszystkie obiekcje rozwiewa zapis widniejący w Kodeksie Pracy, z którego jasno wynika, że przełożony może zapisać w świadectwie pracy tylko te informacje, na które wyraża zgodę podwładny.
Specjalnie stworzony do tego celu wzór świadectwa pracy umożliwia uzupełnienie go poprawnie i umieszczenie zgodnych z prawdą informacji. Można go w małym stopniu modyfikować jednak nienaruszone pozostają następujące treści:
– imię i nazwisko oraz adres zamieszkania pracownika,
– czas trwania umowy/pracy,
– typ etatu,
– określenie posady,
– wszystkie obowiązki należące do pracownika na przestrzeni całego okresu zatrudnienia,
– metoda rozwiązania współpracy – zwolnienie, wypowiedzenie, porozumienie,
– ilość wybranych urlopów,
– zgodność finansowa z pracodawcą (np. brak zaległości w wypłatach).
Często pracodawcy nieprawidłowo traktują zapisy prawa i mylnie precyzują podstawowe informacje, często pracują na niekorzyść zatrudnionego. W związku z tym trzeba analizować dokładnie dokument podczas jego wypisywania lub po otrzymaniu i prześledzić wszystkie informacje. Najczęściej błędnie wpisywane są takie kwestie:
– nieprawidłowe określenie sposobu przerwania współpracy lub brak takiej adnotacji,
– brak informacji o przebiegu awansów lub zmianach posad w firmie,
– błędne nazwanie posady,
– podanie tylko kilku najważniejszych obowiązków zatrudnionego, a powinny znajdować się wszystkie powinności wykonywane przez zatrudnionego (nawet odbieranie telefonów, w przypadku pracownika biurowego),
– błędne policzenie urlopów wypoczynkowych, okresu choroby i pozostałych dni wolnych od pracy.
Aby świadectwo pracy wyglądało kompetentnie warto wzorować się na innych i mieć świadomość, że dokument ten jest wizytówką i zwieńczeniem pracy z ostatnim szefem. Dlatego też powinno być ważne tak samo dla pracownika, jak i przełożonego.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
W jakim celu uruchamia się platformy e-learningowe dla zatrudnionych?
Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił poważny rozkwit możliwości szkoleniowych. Z biegiem czasu powstaje wiele łatwych i interesujących sposobów na przekazywanie wiedzy i nowych umiejętności. Wśród nich wymienić należy e-learning, który
Jakie dofinansowanie dla międzynarodowych przedsiębiorców?
Aktualnie na terenie Polski otwiera się dużo przedsiębiorstw, które planują świadczyć swoje usługi poza granicami. Zazwyczaj chodzi o rynek europejski, który daje wiele możliwości działania i nadziei na konkretny zysk.
Czym jest tutoring?
Duże korporacje i światowe firmy próbują usprawnić istniejący system kierowania podwładnymi i odnowić sposoby motywowania zespołu. W ramach eksperymentów od kilku lat funkcjonuje tzw. tutoring, który powinien pozytywnie działać na
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!