Czym zajmuje się sędzia komisarz w postępowaniu upadłościowym?
W sprawach o charakterze upadłościowym decyzje podejmują sędziowie zawodowi, czyli sędziowie komisarze. Natomiast w przypadku konkretnego procesu sędzia posiada trochę inne narzędzia i zakres działania.
Postępowanie upadłościowe rozpatrywane jest w sądach gospodarczych (przy sądach rejonowych) przez sędziów komisarzy oraz asesorów (jeśli otrzymali takie obowiązki do wykonania).
Problemy z dziedziny prawa upadłościowego rozstrzyga sędzia komisarz. To instytucja, która swoje początki ma jeszcze w prawie austriackim. Posiada on inne kompetencje niż sąd, dlatego pełni tak ważną rolę w konkretnych sprawach. Wśród fundamentalnych cech sądów w Polsce jest sprawiedliwość, obiektywizm, brak osobistego zaangażowania oraz bezstronność. Zadaniem sędziego komisarza jest kierowanie postępowaniem oraz realizowanie postanowień pozostałych sędziów. Może również współpracować z rzetelnym i zaprzyjaźnionym syndykiem, negocjować decyzje oraz ponosić odpowiedzialność za tok procesu upadłościowego. Oprócz tego pełni funkcję rady wierzycielskiej (jeśli takowa nie została stworzona), wyraża zgodę na podjęcie ważnych kroków (sprzedaż firmy oraz wszystkich praw własności, zabranie wierzytelności, obciążenia majątku, anulowanie umowy lub przekazanie jej postanowień syndykowi). Sędzia komisarz jest zobowiązany przyjmować zażalenia oraz wykrywać nieprawidłowości w pracy komorników (którzy wykonują decyzję w procesach upadłościowych).
Syndyk to bardzo ważna osoba w życiu zawodowym sędziego komisarza. Dla dobra spraw ważne jest zachowanie koleżeńskich stosunków, profesjonalnego podejścia oraz wzajemny szacunek i obustronne porozumienie.
Warto pamiętać, że wstępne rozmowy oraz niezobowiązujące uzgodnienia nie powinny stanowić o ostatecznej decyzji. Może ona nastąpić tylko po przeprowadzeniu kontroli instancyjnej.
You might also like
Nawet co piąte przedsiębiorstwo wymaga głębokiej restrukturyzacji
Niedopasowanie finansowe to najważniejszy problem firm w Polsce – przekonuje Maciej Pietrzak z PMR Restrukturyzacje. Z analizy rynku wynika, że nawet co piąte działające przedsiębiorstwo może wymagać głębokiej restrukturyzacji. Przy szybkiej reakcji
W ubiegłym roku upadło 750 firm
Przyczyną utraty płynności przez firmę często są zarówno zaległości w płatnościach kontrahentów, jak i ryzykowne decyzje inwestycyjne i operacyjne. Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mającego przejściowe problemy finansowe może być odroczenie przez ZUS terminu płatności składek. Urząd zobowiązuje
Jak od 2015 roku rejestrować samochód z Wielkiej Brytanii?
Już w styczniu 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii, które posiadają kierownicę z prawej strony. Jest to wynik konsultacji i ustaleń przeprowadzonych
4 komentarze
celina
04 sierpnia, 18:30JanW
11 sierpnia, 01:08Maciej90
11 sierpnia, 01:04Lukasz17
18 sierpnia, 01:47