Czy sprawca wypadku może odzyskać poniesione koszty z ubezpieczenia OC?

Czy sprawca wypadku może odzyskać poniesione koszty z ubezpieczenia OC?

Według Sądu Najwyższego sprawca, wobec którego orzeczono środek karny w postaci naprawienia szkody, może ubiegać się o zwrot świadczeń zapłaconych na rzecz poszkodowanego.

Uchwała z dnia 13 lipca 2011r podjęta przez Sąd Najwyższy uznaje, że sprawca wypadku komunikacyjnego, któremu jako środek karny zostało zastosowane naprawienie szkody, na podstawie umowy ubezpieczenia OC, może domagać się od ubezpieczyciela zwrotu zapłacone go na rzecz pokrzywdzonego świadczenia.

Art. 822 ust. 1 ustawy kodeksu cywilnego z dn. 23 kwietnia 1964, określa zakres odpowiedzialność ubezpieczyciela wynikający z ubezpieczenia OC. Zgodnie z regulacjami ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie za szkody wyrządzone osobom trzecim, za którą to szkodę odpowiedzialność ponosi ubezpieczony.

W zakresie ubezpieczenia komunikacyjnego przepisy są skonkretyzowane w art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych, które mówią, że posiadaczom pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie z ubezpieczenia OC, jeżeli są oni zobowiązani do odszkodowania za krzywdę wyrządzoną w czasie gdy pojazd był w ruchu. Krzywda ta obejmuje utratę życia, rozstrój zdrowia, uszkodzenia ciała lub mienia. Wykonanie przez sprawcę środka karnego w postaci poniesienia kosztów wyrządzonej szkody nie dyskwalifikuje go z wystąpienia przeciwko ubezpieczycielowi z roszczeniem regresowym.

Ważnym elementem w rozpatrywaniu sprawy jest charakter prawny środka karnego. Pełni on funkcję penalną, ponieważ ma na celu ukaranie sprawcy. Z drugiej strony ma też funkcję kompensacyjną dotyczącą obowiązku naprawienia szkody. Brak przewagi funkcji penalnej nad funkcją kompensacyjną poddaje w wątpliwość prawo sprawcy do ubiegania się zwrotu kosztów od ubezpieczyciela. Według Sądu Najwyższego ostatecznie sensem i celem ubezpieczenia OC sprawcy jest jednak pokrycie kosztów naprawienia szkody.

Zatem powołując się na umowę ubezpieczenia OC, sprawcy wypadku komunikacyjnego, którzy zapłaci na rzecz poszkodowanego określoną kwotę tytułem środka karnego, mogą żądać od ubezpieczyciela zwrotu zapłaconej kwoty.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Jak napisać odwołanie od reklamacji?
Next Komu przysługuje emerytura pomostowa?

You might also like

Konsument 0 Comments

Poczta zaoferuje ubezpieczenie sprzętu domowego i elektroniki

Nagłe i krótkotrwałe skoki napięcia mogą zniszczyć sprzęt elektroniczny, RTV i AGD. To częsty powód wypłacania odszkodowań z ubezpieczeń mieszkania czy domu. Dla osób, które takiego zabezpieczenia nie mają lub których polisa nie obejmuje przepięć,

Ubezpieczenia 0 Comments

Ubezpieczenie na życie, a NNW jak je rozróżnić?

Każdego dnia jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw. I choć zawarcie umowy ubezpieczenia nie uchroni nas przed nimi, pozwoli złagodzić skutki ewentualnych szkód. Na rynku istnieje wiele produktów, a szukając odpowiedniej

Ubezpieczenia 0 Comments

Sprzedaż mieszkania a ubezpieczenie

Jeśli kupujemy mieszkanie korzystając z kredytu hipotecznego musimy je ubezpieczyć od pożaru i innych zdarzeń losowych. Taki wymóg stawiają kredytobiorcom wszystkie banki. Co ciekawe jednak czasami przez kilka miesięcy możemy

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply