Czy można przekazać pieniądze w ramach darowizny?

Czy można przekazać pieniądze w ramach darowizny?

Nie zawsze przedmiotem darowizny ustanawia się drogocenne mienie lub nieruchomość. Czasami można przekazać gotówkę. Jak zrobić to zgodnie z prawem? Czy w takiej sytuacji konieczne jest uiszczanie podatku?

Przede wszystkim należy pamiętać, że akt darowizny musi zostać udokumentowany (przyjąć formę umowy) i zawarty w formie aktu notarialnego, za pośrednictwem notariusza. Potwierdzeniem będzie czytelny podpis obu stron.

Nie zawsze trzeba korzystać z usług notariusza i samodzielnie wygenerować umowę. Stanie się ona ważna prawnie w momencie, gdy jej założenia zostaną dopełnione, tzn. gotówka przekazana.

Jeśli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, wówczas konieczna jest obecność notariusza. Przede wszystkim dlatego, że dochodzi do przekazania własności, a wartość transakcji zwykle jest dość wysoka. Zatem samodzielne załatwienie sprawy nie byłoby wiarygodne.

W niektórych przypadkach darowizna może być przekazana pod pewnymi warunkami, np. opieka w codziennym życiu aż do dnia śmierci lub inne (wynegocjowane) wytyczne. Jeśli nie zostaną spełnione przekazanie, a niedopełnienia udowodnione można cofnąć przekazanie darowizny i unieważnić umowę.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Darowizny 12 komentarzy

Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym

Podatnicy, którzy przekazali darowiznę mogą pomniejszyć w zeznaniu rocznym swój dochód o jej wartość, co pozwoli im zmniejszyć podatek dochodowy. Darowizny limitowane Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wspomina

Darowizny 0 Comments

Startuje program „Rodzina 500 plus”

1 kwietnia rusza program „Rodzina 500 plus”. Rodzice i opiekunowie otrzymają miesięcznie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko lub na pierwsze w przypadku udokumentowania niskich dochodów. Wnioski o przyznanie środków z rządowego programu można

Darowizny 0 Comments

Opodatkowanie darowizny

Darowizna to przekazanie mienia bez konieczności uiszczania opłaty oraz na podstawie odpowiedniej umowy, w formie aktu notarialnego. Są sytuacje, w których darowizna nie jest objęta podatkiem od wzbogacenia. Zatem kiedy

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 11:00 Reply
    W ramach darowizny można chyba przekazać wszystko, ale trzeba pamiętać, żeby zapłacić podatek od darowizny.

Leave a Reply