Czy można przekazać pieniądze w ramach darowizny?

Czy można przekazać pieniądze w ramach darowizny?

Nie zawsze przedmiotem darowizny ustanawia się drogocenne mienie lub nieruchomość. Czasami można przekazać gotówkę. Jak zrobić to zgodnie z prawem? Czy w takiej sytuacji konieczne jest uiszczanie podatku?

Przede wszystkim należy pamiętać, że akt darowizny musi zostać udokumentowany (przyjąć formę umowy) i zawarty w formie aktu notarialnego, za pośrednictwem notariusza. Potwierdzeniem będzie czytelny podpis obu stron.

Nie zawsze trzeba korzystać z usług notariusza i samodzielnie wygenerować umowę. Stanie się ona ważna prawnie w momencie, gdy jej założenia zostaną dopełnione, tzn. gotówka przekazana.

Jeśli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, wówczas konieczna jest obecność notariusza. Przede wszystkim dlatego, że dochodzi do przekazania własności, a wartość transakcji zwykle jest dość wysoka. Zatem samodzielne załatwienie sprawy nie byłoby wiarygodne.

W niektórych przypadkach darowizna może być przekazana pod pewnymi warunkami, np. opieka w codziennym życiu aż do dnia śmierci lub inne (wynegocjowane) wytyczne. Jeśli nie zostaną spełnione przekazanie, a niedopełnienia udowodnione można cofnąć przekazanie darowizny i unieważnić umowę.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Darowizny 0 Comments

Piszemy umowę darowania pojazdu mechanicznego

Darowizna to przekazanie dobra materialnego lub mienia bez pobierania pieniędzy. Zawierana jest na podstawie, specjalnie w tym celu sporządzonej, umowy. Musi ona zostać sporządzona za pośrednictwem notariusza, który potwierdzi wiarygodność

Wiadomości 0 Comments

Jak dochodzi do odwołania darowizny?

Zgodnie z prawem skutkiem umowy darowizny jest przekazanie świadczenia bez pobierania pieniędzy. Stronami całej sprawy są: darczyńca i obdarowany. Zwykle umowa określa metody przenoszenia prawa własności. Jeśli nie zostaną spełnione

Darowizny 0 Comments

Kiedy nie może być mowy o darowiźnie?

Darowizna to innymi słowy odstąpienie od prawa do własności wobec konkretnego przedmiotu lub mienia bez uiszczania pieniędzy. Darowanie odbywanie się na podstawie umowy, której wyznacza się osobę, na którą przechodzi

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 11:00 Reply
    W ramach darowizny można chyba przekazać wszystko, ale trzeba pamiętać, żeby zapłacić podatek od darowizny.

Leave a Reply