ABC aktów notarialnych
Do podstawowych obowiązków notariusza należy sporządzanie aktów notarialnych. Dokumenty te są przygotowywane na różne okazje i w związku z konkretnymi zdarzeniami. Cena zależna od jednostkowego przypadku i ustalana jest na wstępie.
Charakter aktu notarialnego zależy od potrzeb klienta i jest pisany na życzenie. Jednak z zachowaniem odpowiednich norm i odgórnych wytycznych kreowania dokumentu. Sam notariusz może nieznacznie ingerować z akt, jednak w naprawdę niewielkim stopniu. Zwykle opiera się o gotowy wzór, który preparowany według zaleceń.
Gotowy akt notarialny pozostaje w posiadaniu notariusza, natomiast sami zainteresowani będą dysponowali jedynie jego wypisami. Praktykuje się tak przede wszystkim dlatego, aby w razie wątpliwości móc sprawdzić u wiarygodnego źródła.
Każdy gotowy dokument musi zostać podpisany przez osobę zlecającą jego napisanie, jako potwierdzenie zgody oraz przez notariusza jako potwierdzenie zgodności treści z prawdą oraz zgody na zawarte w akcie notarialnym ustalenia.
Tak naprawdę notariusz nie ma dużego pola manewru w sprawie pisania aktów. Przede wszystkim dlatego, że wszystkie działania i ewentualności opisuje odpowiednia ustawa, której przestrzeganie jest konieczne.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Opodatkowanie usług notarialnych
Każdy czynny zawodowo notariusz pobiera opłaty za swoje usługi. Są one dostosowane do ogólnie przyjętych ustaleń i nie mogą być negocjowane. Dodatkowo od pobieranego wynagrodzenia należy odprowadzić określony podatek. Jakie
Czy notariusz może pracować jedynie w kancelarii?
W zgodzie z przepisami zadaniem notariusza jest wykonywanie obowiązków prawnie ustalonych i zleconych przez przełożonych. Musza być prowadzone w kancelarii, a więc miejscu podejmowania interesantów. Bywają jednak przypadki, w których
Reprezentacja spółki cywilnej
W braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki cywilnej w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzania jej spraw. Taką zasadę reprezentacji spółki
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!