Czym są prace przymusowe?

Czym są prace przymusowe?

Prace przymusowe to obowiązki wykonywane społecznie na zlecenie, nieodpłatnie i w stałych godzinach (20-40 godzin miesięcznie). Dodatkowo wykonywane są pod ścisłym nadzorem osób trzecich.

Tego typu prace zlecane są przez sąd w ramach wyroku za dokonane przewinienia lub wykroczenia. Mają charakter resocjalizacyjny i edukacyjny oraz powinny odciągać od ponownego popełniania czynów zabronionych. Zwykle takie kary stosowane są za działanie, które nie wyrządziły wiele krzywdy, mieszczą się w ogólnie przyjętym przed społeczeństwo etosie zachowań.

Duże znaczenie wychowawcze buduje fakt, że wszystkie obowiązki nie są finansowane, zatem muszą być wykonywane bez wynagrodzenia. Jest to dodatkowy czynnik pouczający i dotkliwie doświadczający.

Praca powinna być dobrana do predyspozycji i umiejętności skazanego. Nie może wykraczać poza jego kompetencje i zdolności. Ilość godzin została dostosowana w ten sposób, aby nie ingerować zbyt mocno w życie skazanego (szczególnie w życie zawodowe).

Jeśli skazany prawomocnym wyrokiem sądu nie zgodzi się przystąpić do prac społecznych, wówczas z jego honorarium państwo potrąci do 25% (na ogólnie pojęte cele społeczne). Mimo wszystko większość skazanych wybiera opcję potrącania części pensji. Prace przymusowe są modne za granicą i zwykle przyznawane są za drobne wykroczenia.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Kodeks karny 0 Comments

Przedterminowe wypisanie z zakładu karnego

Przestępca, który otrzyma wyrok pozbawienia wolności zmuszony jest do odbywania kary w wyznaczonym terminie. Czasami zdarzają się przypadki, kiedy skazany wykazuje skruchę i robi wszystko, aby się zmienić i pójść

Kodeks karny 0 Comments

Charakterystyka czynu ciągłego

O czynie ciągłym może być mowa wówczas, gdy podejrzany dokonuje działań zmierzających do popełnienia przestępstwa. Oznacza to, że na jeden czyn zabroniony ma wpływ kilka sytuacji lub czynności. Jak karany

Kodeks karny 1Comments

Czym jest nawiązka?

Nawiązka jest jednym z środków karnych stosowanych w postępowaniach sądowych. Jej wysokość zależy od specyfiki oraz charakterystyki konkretnego czynu. Egzekwowaniem przyznanej sumy zajmuję się sąd. Jaką nawiązkę może wyznaczyć sąd?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply