Czym jest pozew grupowy?

Czym jest pozew grupowy?

Pozew grupowy to nic innego jak dochodzenie pogwałconych praw. Poszkodowanych musi być przynajmniej dziesięciu, aby rozpocząć postępowanie. Do tej pory każdy musiał samodzielnie występować w swojej sprawie. Od trzech lat Polacy mają prawo do pozwów grupowych.

Jest to zbawienne rozwiązanie dla osób, które padły ofiarą podobnych działań, a sprawcą jest ta sama osoba lub firma.

Najczęściej z możliwości wnoszenia pozwów grupowych korzystają klienci, którzy czują się oszukani. Bardzo często chodzi o operatorów sieci komórkowych, duże sklepy lub banki. Dużym plusem jest wspólne występowanie przeciw korporacji. Głównie dlatego, że w taki sam sposób potraktowano różnych ludzi, a działanie to było niezgodne z prawem.

Grupa, która składa pozew zbiorowy powinna posiadać swojego reprezentanta. Będzie występował pokrzywdzonych osób oraz dochodził ich praw. Dodatkowo historię każdego z osobna muszą mieć podobne cechy i przekraczać podobne paragrafy.

Oprócz powyższych wytycznych pozew grupowy musi domagać się takiego samego rozstrzygnięcia ze strony sądu. Oznacza to, że cała grupa powinna ustalić, jaka kwota lub działanie będą satysfakcjonujące w związku z zaistniałą sytuacją.

Należy pamiętać, że pozew grupowy stanowi silniejszą broń od pozwu składanego indywidualnie. Przede wszystkim dlatego, że pokrzywdzonych jest więcej i łatwiej udowodnić zaistniałą sytuację.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Zasady działania Krajowej Rady Notarialnej
Next Terminy obowiązywania gwarancji

You might also like

Prawa konsumenta 1Comments

Co zmieni się w sprzedaży internetowej w 2014 roku?

Nowym pomysłem wspólnoty europejskiej będzie uregulowanie spraw związanych ze sprzedażą za pośrednictwem internetu. Odbudowa przepisów ma trwać do 2014 roku i wprowadzić rewolucyjne zmiany dla wszystkich państw członkowskich. Jak zatem

Prawa konsumenta 0 Comments

Czym jest prawo pierwokupu?

Prawo pierwokupu to innymi słowy prawo dające możliwość na kupno dowolnej rzeczy w pierwszej kolejności. Dowodem na posiadanie takiego przywileju jest akt notarialny. Kto jeszcze ma prawo do pierwokupu i

Prawa konsumenta 0 Comments

Polki nie znają różnic między lekiem dostępnym bez recepty i suplementem

Spośród metod łagodzenia dolegliwości związanych z okresem klimakterium, najwięcej Polek słyszało o Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Z obawy przed działaniami niepożądanymi stosuje ją jednak zaledwie 17% pań przechodzących menopauzę. Największym zaufaniem

1 Comment

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply