Kiedy sąd zleca separację?
Separacja to forma przejściowa przed ewentualnym rozwodem. Stosowana jest przez sąd w sytuacjach, kiedy małżonkowie stwierdzili rozpad relacji uczuciowej i cielesnej. Bywa testem sprawdzającym przed rozwodem, ale nie powoduje rozpadu związku małżeńskiego.
Ta forma rozstania zakłada rozdzielenie sfery emocjonalnej, fizycznej i majątkowej. Obie strony powinny zamieszkać osobno i zerwać ze sobą kontakty. Separacja bierze jednak pod uwagę możliwość przywrócenia wszystkich praw małżonków w przyszłości na prośbę samych zainteresowanych.
Przede wszystkim alimenty powinny zastosowane wówczas, gdy zachodzi taka konieczność. Należy wziąć pod uwagę ewentualnie dzieci, dla których ta forma rozstania może być wysoce krzywdząca lub reakcję najbliższego otoczenia.
Często jednak zdarza się tak, że dalsze trwanie małżeństwa może wyrządzić więcej szkody dzieciom niż możliwa separacja. Wówczas od razu prowadzi się do sprawy rozwodowej i rozwiązania sytuacji opieki nad małoletnimi.
Czasami małżonkowie sami występują z prośbą o separację. Jest to oczywiście możliwe i dużo tańsze rozwiązanie od normalnego procesu. Przede wszystkim wystarczy zgoda obu stron oraz brak małoletnich dzieci.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak unieważnić małżeństwo?
Wiele osób myli rozwód z unieważnieniem małżeństwa. Są to jednak dwie różne sprawy i korzysta się z tych rozwiązań z odmiennych powodów. Na czym polega unieważnienie, kto je stosuje oraz
Ile obecnie kosztują sprawy rozwodowe?
Każda sprawa rozwodowa zmierza do określenia lub podziału odpowiedzialności za rozpad związku małżeńskiego. Dodatkowo sąd dołącza opinię, kto pokryje koszty sądowe i w jakiej wysokości. Co wpływa na końcową sumę
Alimenty – kto płaci?
Płacenie alimentów spoczywa na rodzicach, których obowiązkiem jest zapewnienie środków utrzymania i wychowania dzieci. Powinność tą może też przejąć rodzeństwo rozwiedzionego małżonka lub małżonki. Obowiązek alimentacyjny dotyczy krewnych w linii
1 Comment
aek
19 stycznia, 11:13