Jak obniżyć koszty szkoleń pracowniczych?

Jak obniżyć koszty szkoleń pracowniczych?

Szkolenia to obecnie istotny czynnik wpływający na rozwój firmy. Dzięki nim ekipa pracownicza nieustannie poszerza swoje kwalifikacje, umiejętności i sprawności, jest w stanie wykonywać nadprogramowe czynności. Nie da się jednak ukryć, że każde szkolenie niesie za sobą dość wysokie obciążenie finansowe, które niejednokrotnie nie jest współmierne do korzyści, jakie dzięki nim można osiągnąć.

Każdy, kto prowadzi dziś działalność powie, że kursy doskonalące działają na pożytek, przyczyniają się do podnoszenia jakości pracy, budują kompetencje i postęp każdego pracownika. Ważne jest, aby umieć gospodarować pieniędzmi przeznaczanymi na szkolenia tak, żeby na tym nie tracić.

Często zdarza się tak, że pracodawcy są zmuszani do wysyłania pracowników na szkolenie, ponieważ przykładowo wprowadzono nowy sprzęt, do którego obsługi potrzeba konkretnych zdolności. Doskonalenie umiejętności kadry przynosi ubopólne korzyści. Pracownikowi daje szansę samorealizacji, poszerzania horyzontów, a pracodawcy przyuczoną i kompetentną ekipę pracowników.

Co uczynić, aby obniżyć wydatki na szkolenia? Przede wszystkim zwrócić się do PUP-u, które są gotowe na pomoc w opłaceniu części kosztów szkoleniowych. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, złożyć go w placówce i czekać na refundację. Wiadomo jedynie, że maksymalna dotacja nie przekroczy 80% całkowitej kwoty.

To wszystko nie jest do końca takie łatwe. Aby zwiększyć swoje szanse na refundację warto założyć fundusz szkoleniowy w firmie. Jednak nie zawsze to ma najistotniejszy wpływ na decyzję. Ogólnie Urzędy Pracy większość wniosków segregują do refundacji w 50%. Prawdopodobieństwo zwiększa się w momencie, gdy na szkolenia wysyłane są osoby w określonym przedziale wiekowym (np. 45+).

Przebieg procedury refundacyjnej:

– skierowanie wniosku do Urzędu Pracy przed wysłaniem pracownika na kurs (wraz z załącznikami),

– oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku (do 30 dni),

– odpowiedź zwrotna na adres wnioskodawcy (odpowiedź zatwierdzająca lub odrzucająca wniosek),

– w przypadku zatwierdzenia wniosku i po akceptacji koncepcji przez starostę dochodzi do zawarcia umowy i pokrycia kosztów szkolenia.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Jakie są ulgi z tytułu prowadzenia działalności w miejscu zamieszkania?

Biznesmeni, którzy postanowili wykorzystywać cześć swojego mieszkania na cele prowadzonej działalności gospodarczej, mogą odliczyć koszty amortyzacji w tytule aktywności gospodarczej. Decydując się na takie postępowanie, należy w pierwszej fazie: –

Na jakich warunkach można zatrudniać osoby młodociane?

Przepisy zakładają możliwość zatrudnienia osób młodocianych. Pracodawcy, którzy rozważają takie działanie muszą jednak uwzględnić liczne ograniczenia, jakie wiążą się z przyjęciem do pracy takiego pracownika. Zgodnie z prawem pracy młodocianym

Praca dla osób z wykształceniem podstawowym

Obecnie coraz ciężej osobom z wyższym wykształceniem znaleźć dobrą pracę. Na rynku pracy panuje duża konkurencja, a ilość ofert pracy jest ograniczona. Jakie szanse na znalezienie dobrej pracy ma w

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply