Czym jest protest wyborczy?
Zgodnie z prawem dowolne głosowanie musi być prowadzone wedle ustalonych reguł oraz w odniesieniu do adekwatnych uchwał. Jeśli pogwałcone zostaną nawet mało istotne punkty lub odrzucone procedury należy o tym poinformować. Czy protest wyborczy będzie właściwym rozwiązaniem? Na czym dokładnie polega?
Protest wyborczy może zostać wniesiony na dwa sposoby. Po pierwsze w przypadku nieprawidłowości w okręgu lub co do kandydowania wybranej osoby. Z drugiej strony przestępstwo mógł popełnić członek komisji, głosujący lub pełnomocnik.
Aczkolwiek, aby stwierdzić, że spokój głosowania został zachwiany musi dojść do spontanicznej i niegodziwej sytuacji. Chodzi głównie o presja na głosujących, wypłacanie wynagrodzenia za głosy oraz fałszowanie dokumentów.
Obywatel niezadowolony z przebiegu wyborów ma prawo w ciągu siedmiu dni roboczych od opublikowania wyników wnieść protest do Sądu Najwyższego. Jeśli udostępnione dowody będą w sposób ewidentny obnażały nielegalne działania głosowanie zostanie anulowane i jeszcze raz przeprowadzone w ustalonym terminie.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Skąd partie polityczne mają pieniądze na działanie?
Wybory to ważny dzień dla dalszej polityki państwa. Każdy głos oddany na konkretną partie oznacza dla niej dodatkowe środki w ramach subwencji państwowej. Okres kampanii to gorączkowy czas nie tylko
Gdzie wnosi się protesty wyborcze?
Zgodnie z prawem każde głosowanie musi przebiegać wedle określonych reguł oraz na podstawie konkretnych ustaleń. Jeśli zignorowane zostaną podstawowe za założenia lub zlekceważone czynności warto o tym poinformować. Czy protest
Wszystko o wyborach parlamentarnych
W Polsce parlament jest dwuizbowy. Składa się z Sejmu i Senatu, które zajmują się sprawowanie władzy ustawodawczej. Wybory do parlamentu przeprowadzane są raz na cztery lata według ustalonych prawnie zasad.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!