Jak dostarcza się pisma sądowe?
Od 5 lat obowiązują nowe przepisy dotyczące dostarczania pism sądowych. Wprowadzono zmodernizowane procedury przetrzymywania listów na poczcie oraz wydłużono okres czekania na odebranie korespondencji. Jak obecnie przebiega sprawa przesyłania wezwania z sądu?
W zgodzie z przebudowanym prawem na początku list przynoszony jest na adres wskazany na kopercie. Jeśli adresata nie ma w domu, wówczas listonosz wypisuje informację o siedzibie i godzinach odbioru. Okres ten zwykle nie przekracza siedmiu dni roboczych.
Niestety, nie zawsze wiadomość jest odczytywana, a obywatel nie działa zgodnie ze wskazówkami. W związku z tym ustala się jeszcze jeden termin, tym razem dwutygodniowy, na podjęcie listu. Po jego upływie pismo trafia do nadawcy, czyli instytucji sądowej.
Podsumowując, korespondencja z sądu przekazywana jest w ramach dokładnie opisanego mechanizmu. Zastosowane muszą zostać wszystkie przerwy, a odbiorca uzyskać przynajmniej kilka dni na podjęcie stosownych działań.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Kiedy świadek otrzyma zwrot za dojazd?
Od 2012 roku funkcjonuje nowa ustawa, która określa metody zwrotu kosztów dojazdu dla każdego uczestnika rozprawy. Tryb oraz czas regulowania należności zależy od indywidualnej sytuacji. Według jakich zasad można oszacować
Jak obliczyć grzywnę?
W zgodzie z polskim prawem istnieje co najmniej kilka sposobów karania nieposłusznych obywateli. Wśród opcji wskazywanych przez sąd jest kara więzienia, areszt tymczasowy, prace społeczne lub kara grzywny. Ostatnia z
Na kim ciąży odpowiedzialność cywilna?
Każdy obywatel Polski musi posiadać odpowiedzialność cywilną. Najogólniej mówiąc oznacza to, że zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich czynów i umie przewidywać rezultaty różnych działań. Czym jeszcze jest odpowiedzialność cywilna?
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!