Jak dostarcza się pisma sądowe?
Od 5 lat obowiązują nowe przepisy dotyczące dostarczania pism sądowych. Wprowadzono zmodernizowane procedury przetrzymywania listów na poczcie oraz wydłużono okres czekania na odebranie korespondencji. Jak obecnie przebiega sprawa przesyłania wezwania z sądu?
W zgodzie z przebudowanym prawem na początku list przynoszony jest na adres wskazany na kopercie. Jeśli adresata nie ma w domu, wówczas listonosz wypisuje informację o siedzibie i godzinach odbioru. Okres ten zwykle nie przekracza siedmiu dni roboczych.
Niestety, nie zawsze wiadomość jest odczytywana, a obywatel nie działa zgodnie ze wskazówkami. W związku z tym ustala się jeszcze jeden termin, tym razem dwutygodniowy, na podjęcie listu. Po jego upływie pismo trafia do nadawcy, czyli instytucji sądowej.
Podsumowując, korespondencja z sądu przekazywana jest w ramach dokładnie opisanego mechanizmu. Zastosowane muszą zostać wszystkie przerwy, a odbiorca uzyskać przynajmniej kilka dni na podjęcie stosownych działań.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Gdzie wnosić należy zażalenie?
Każdy, kto nie zgadza się z wyrokiem sądu pierwszej instancji powinien złożyć tzw. zażalenie. Sprawa przenoszona jest wówczas do sadu drugiej instancji, a w trudnych przypadkach do Sądu Najwyższego. Jak
Na kim ciąży odpowiedzialność cywilna?
Każdy obywatel Polski musi posiadać odpowiedzialność cywilną. Najogólniej mówiąc oznacza to, że zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich czynów i umie przewidywać rezultaty różnych działań. Czym jeszcze jest odpowiedzialność cywilna?
Gdy przychodzi nakaz zapłaty
Nakaz zapłaty to nic innego jak zlecenie uiszczenia konkretnej gotówki, gdzie organem ponaglającym jest sąd. Zapłata może dotyczyć różnych spraw, ale chodzi głównie o wyroki w postępowaniach. Co zrobić z
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!