Kiedy pracownik może wyjść na papierosa?
Życie osobiste oraz służbowe często przysparza mnóstwo problemów. Dla niektórych sposobem na odreagowanie są sporty, pogłębianie swoich pasji, dla pozostałych używki. O ile alkohol jest kategorycznie niewskazany na stanowisku pracy, o tyle palacze często dostają długą listę przywilejów. Czy rzeczywiście wprowadzenie przerwy na papierosa jest obowiązkiem przełożonego?
W Kodeksie pracy nie ma fragmentów na temat wyjść dla palaczy, ale są ogólne informacje o metodach przyznawania kilku minut przerwy dla pracowników realizujących powierzone obowiązki. Okazuje się, że to wymiar pracy wpływa na rozpiętość i częstotliwość wyjść.
Wedle ustaleń podwładny, który znajduje się w miejscu pracy minimum sześć godzin w ciągu dnia może liczyć na 15 minut wolnego. Natomiast pracujący przy komputerze, na pięć minut po każdej godzinie przepracowanej przed monitorem. Czasami przełożony ustala podwładnym godzinną przerwę na obiad, jednak wydłuża ona czas pracy o godzinę.
Z przekazanych informacji wynika, że zatrudniony dostaje od kierownika chwile wolne w czasie pracy. Może on być przeznaczony na dowolny cel. Najczęściej jest to śniadanie, relaks ma powietrzu, konwersacja ze współpracownikami lub właśnie okazja na zapalenie papierosa. Poza wyznaczonymi strefami nie powinno się pozostawiać stanowiska pracy.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Które informacje do świadectwa pracy?
Świadectwo pracy jest dowodem na to, że pracownik zajmował wyznaczone stanowisko oraz spełniał opisane zadania. Poza tym może zawierać wiadomości o przebytych szkoleniach oraz drodze awansu w firmie. Czy świadectwo
Współczynnik urlopowy w 2013 roku
Każdy zatrudniony na zasadach umowy o pracę ma możliwość wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Powinien go wybrać w czasie zgodnym z wcześniejszymi deklaracjami. W sytuacji, kiedy zatrudniony ma prawo do
Wszystko o organizacjach związkowych
Fundamentalnym przywilejem podwładnych, szczególnie pracujących w rozbudowanych korporacjach, jest formowanie organizacji związkowych. Powód zakładania jednostek jest jeden: połączenie podwładnych wypełniających ten sam zawód oraz wspólne dążenie do poprawy standardów pracy.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!