Jakich zadań służbowych nie muszą wykonywać kobiety?

Jakich zadań służbowych nie muszą wykonywać kobiety?

Zgodnie z postanowieniami Rady Ministrów sprzed 18 lat istnieje cały katalog powinności, których nie powinny wykonywać kobiety. Jednocześnie usystematyzowano zbiór ograniczeń, o których musi pamiętać każdy przełożony. Jakich obowiązków nie mogą spełniać kobiety w swojej codziennej pracy?

Od dawna odbywa się walka o równouprawnienie, akceptację dla obu płci i propagowanie jednolitych praw dla pań i panów. Wciąż jednak paragrafy i ustawy stanowią, że panie są mniej odporne na pracę fizyczną, maję mniej możliwości, dlatego powinny wykonywać mniej inwazyjne prace, które nie osłabiają organizmu.

W związku z powyższym kobiety w czasie pracy są w stanie podnosić ładunki do 12 kg w pracy etatowej lub 20 kg w pracy dorywczej. Aczkolwiek może to zachodzić maksymalnie 4 razy w ciągu 60 minut. Oprócz tego transportować po schodach mogą odpowiednio 8 i 15 kg, a przewieźć 50, 80 i 300 kg w zależności od środka transportu.

Dodatkowo nie poleca się, żeby kobiety pracowały w szkodliwych warunkach atmosferycznych, w głośnych pomieszczeniach lub przy maszynach, które wytwarzają drgania. Oczywiście istnieje odrębny regulamin dla pań ciężarnych lub w okresie karmienia.

Reasumując, mało osób wie, że w polskim prawie funkcjonuje podział powinności ze względu na płeć. To bardzo ważne na różnych stanowiskach, gdyż niejednokrotnie dochodzi do nadużyć, a bezbronni pracownicy nie pamiętają swoich przywilejów i wykonują nieodpowiednie czynności.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Praca 1Comments

Czy można weryfikować trzeźwość zatrudnionych?

Zjawisko nadużywania alkoholu w pracy dotyczy szczególnie pracowników fizycznych. To bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ wiele obowiązków wykonuje się w ryzykownych warunkach, z narażeniem zdrowia lub życia. Czy kierownik może weryfikować trzeźwość

Praca 1Comments

Jakie obowiązki należą do zawodowego kierowcy?

Znalezienie atrakcyjnej pracy wymaga wiele czasu i cierpliwości. Obecnie nie wystarczy już wykształcenie. Trzeba mieć bogate zdolności i niezbędne predyspozycje. Czasami jednak znaczenie ma przede wszystkim prawo jazdy. Czym charakteryzuje

Umowa zlecenie a urlop i okres wypowiedzenia

Jedną z umów cywilnoprawnych jest umowa zlecenie. Nie jest ona umową o pracę, i z tego powodu nie odnoszą się do niej regulacje prawa pracy. Przepisy dotyczące tej formy zatrudnienia

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply