Czym jest zdolność procesowa?
Zgodnie z polskimi przepisami każda osoba prawna lub fizyczna, która planuje rozpocząć postępowanie powinna posiadać zdolność procesową. Jest ona niezbędna do włączenia procedur sądowych i występowania w postępowaniach o dowolnym charakterze. Kto ma zdolność procesową?
Zdolność procesowa jest istotna, gdy przedsiębiorstwo lub osoba prywatna wskazuje swojego przedstawiciela. Upoważniony musi dysponować pełnią praw obywatelskich i możliwość podejmowania decyzji prawnych przed dowolnym sądem i w każdej sprawie.
Jeśli sąd stwierdzi, że ustanowiony pełnomocnik nie miał zdolności procesowej, wówczas postępowanie uznać trzeba jako nieważne. Nawet po ogłoszeniu wyroku wszystkie decyzje mogą zostać wstrzymane.
Bywają jednak przypadki, gdy niedopatrzenia są niewielkie i mogą zostać usprawnione. Wówczas sąd zmusza stronę do usunięcia lub naprawienia braków. Jeśli sprawa zostanie rozwiązana, postępowanie będzie wznawiane.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Wszystko o pouczeniach sądowych
Dowolne postępowanie cywilne musi odbywać się zgodnie z przepisami oraz poszanowaniem sądu i wszystkich biorących udział w rozprawie. Zdarzają się sytuacje, w których uczestnik rozprawy nie ma reprezentanta, wówczas powinien
Na kim ciąży odpowiedzialność cywilna?
Każdy obywatel Polski musi posiadać odpowiedzialność cywilną. Najogólniej mówiąc oznacza to, że zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich czynów i umie przewidywać rezultaty różnych działań. Czym jeszcze jest odpowiedzialność cywilna?
Gdzie wnosić należy zażalenie?
Każdy, kto nie zgadza się z wyrokiem sądu pierwszej instancji powinien złożyć tzw. zażalenie. Sprawa przenoszona jest wówczas do sadu drugiej instancji, a w trudnych przypadkach do Sądu Najwyższego. Jak
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!