Co zapewnia pracodawca w okresie zimowym?

Co zapewnia pracodawca w okresie zimowym?

Okres zimowy rozpoczyna się jeszcze w listopadzie, kiedy temperatury wieczorem często spadają poniżej zera, a warunki drogowe są bardzo trudne. Niezbyt optymistyczna aura może pozostawać nawet do marca, kiedy są pierwsze roztopy, a czasami nawet kwietnia. W związku z kiepską pogodą pracodawca powinien pamiętać o godziwych warunkach dla pracującej kadry. Jakie powinności muszą zostać spełnione?

Na wstępie warto wyjaśnić, że wytyczne dla pracowników fizycznych i umysłowych są odmienne. dlatego też nie można zapewnić udogodnień na podobnym poziomie dla wszystkich grup zawodowych.

W przypadku pracowników biurowych nakreślić można kilka najważniejszych zasad, jakie wykorzystywać musi każdy pracodawca. W pierwszej kolejności zastosowanie optymalnej temperatury w salach (minimalnie 18 stopni), zorganizowanie pomieszczenia socjalnego do grzania posiłków i sporządzania ciepłych napojów oraz przebieralnie (pozostawienie odzieży wierzchniej, wymiana obuwia).

Natomiast pracownicy na produkcji mogą przebywać w temperaturze do 14 stopni, we właściwym ubraniu roboczym. Poza tym podmuchy wiatru lub opady deszczu muszą ograniczać lub zupełnie zatrzymywać wykonywane obowiązki.

Trzeba wiedzieć, że przyjmowanie pracowników w złych warunkach, niezgodnie z instrukcją BHP obciążone jest wysokimi karami finansowymi.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Czy elektroniczne zwolnienia już obowiązują?

Wraz z rozpoczęciem 2014 roku w życie weszły tzw. elektroniczne zwolnienia. Innymi słowy komputerowe zaświadczenia lekarza, które zwalnia z pełnienia obowiązków służbowych. W jaki sposób będą funkcjonować? Przed wdrożeniem ulepszeń

Jak profesjonalnie przygotować biznesplan?

Biznesplan to pierwszy krok dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć swoją działalność gospodarczą. Jest zbiorem planów, prognoz oraz mechanizmów, które zostaną zastosowane, gdy firma będzie prosperować. Jak profesjonalnie przygotować kreatywny i

Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?

Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich domach. Czy możemy pracować na bazie dwóch umów o prace w jednym zakładzie pracy?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply