W jakim celu tworzy się kapitał rezerwowy?

W jakim celu tworzy się kapitał rezerwowy?

Wiele przedsiębiorstw i korporacji w Polsce notuje ogromne kłopoty finansowe. Nie powinien zatem dziwić fakt, że od niedawna popularne jest otwieranie kapitału rezerwowego. Ma uchronić działalność przed ewentualną upadłością lub kryzysem ekonomicznym. Czy rzeczywiście warto pomyśleć o kapitale rezerwowym? Dlaczego jest tworzony?

Kapitał rezerwowy tworzony jest na podstawie umowy spółki lub wstępnych negocjacji właściciela. Zazwyczaj środki potrącane są z przychodów lub ustalonych wpłat wszystkich wspólników. Oczywiście warunki przekazywania środków (jednorazowa wpłata, częstotliwość, powody oraz termin wnoszenia środków) powinny zostać dokładnie omówione i wprowadzone w życie.

Niejednokrotnie kapitał rezerwowy przeznaczany jest na uregulowanie możliwych strat bilansowych, inwestowanie, nawiązywanie korzystnej współpracy lub inne czynności biegnące do poprawy kondycji finansowej.

Prawem każdej spółki jest modyfikowanie ustaleń związanych z dopłatami. Oznacza to, że w momencie pogorszenia się sytuacji wpłaty będą podwyższane, a po poprawie obniżone.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Czym zajmuje się komisja BHP?

Komisja BHP powoływana jest w dużych przedsiębiorstwach, które zatrudniają ponad 250 podwładnych. Celem działania jest kontrola i monitorowanie bezpieczeństwa na stanowiskach pracy oraz respektowanie założeń regulaminu BHP. Jakie są szczegółowe

Do jakich celów można wykorzystywać sprzęty firmowe?

Przedsiębiorca ma prawo do zwolnienia swojego podwładnego, jeśli on codziennie korzysta z urządzeń służbowych w celach prywatnych. Najczęściej przedsiębiorca jasno mówi, iż czas pracy powinien być jak najlepiej wykorzystany dla

Czy praca tymczasowa ma swoje zalety?

Dość często osoba, która zaczyna swoją drogę zawodową poszukuje stałego i pewnego zatrudnienia oraz satysfakcjonujących zarobków. Okazuje się jednak, że nie każdy pracownik marzy o długotrwałej umowie i wieloletniej współpracy.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply