Zatrudnienie pracownicze – dobre i złe strony

Zatrudnienie pracownicze – dobre i złe strony

W związku z nieustannymi modyfikacjami na rynku pracy przedsiębiorcy i kandydaci starają się odszukać najkorzystniejsze rozwiązania i wygodny sposób zatrudnienia. Największym zaufaniem obdarza się umowy o pracę, ponieważ dają stabilizację i względny spokój o stanowisko. Jednak obecnie nie każdy szuka stałego pracodawcy i długiej współpracy. Mnóstwo młodych ludzi potrzebuje pracy dorywczej, sezonowej i bez odpowiedzialności. Taką okazję przynosi zatrudnienie pracownicze. Na czym polega i komu przynosi największe korzyści?

Na wstępie trzeba wyjaśnić, że zatrudnienie niepracownicze zawierane jest między zleceniobiorcą a zleceniodawcą na zasadach umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Innymi słowy za wypełnienie wskazanych zadań pracownik otrzyma ustalone wcześnie wynagrodzenie.

Obecnie zatrudnienie niepracownicze jest bardzo popularne i góruje nad pozostałymi formami stosunku pracy. W dużej mierze dlatego, że właściciele firm chcą doraźnych pracowników, którzy wykonają, bardziej skomplikowane lub wymagające dużej wiedzy, zadania, np. napisanie aplikacji.

Tego typu zatrudnienie przynosi dwustronne korzyści, ponieważ przełożonego nie zmusza do pozyskania kolejnego pracownika, a zatrudnionego do wiązania się zobowiązującą umową. Dodatkowo wynagrodzenie jest dyskutowane indywidualnie, a sama praca przebiega na wspólnie ustalonych warunkach.

Jednak, co dla niektórych jest plusem, dla innych stanowi wielką przeszkodzę. Umowa zlecenie czy dzieło nie gwarantuje burzliwej kariery zawodowej i nie daje potwierdzenia ciągłego pozyskiwania zleceń.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Jak jest prawnie ustalany czas trwania umów o prace?

Wszystkie umowy o prace są normowane przez Kodeks Pracy. W prawie jest pewna nieścisłość związana z zawieraniem w umowach długoterminowych treści o dwutygodniowym okresie zerwania współpracy. Dokument na czas nieokreślony

Rekrutacja na portalach społecznościowych

Firma rekrutacyjna Adecco przeprowadziła badania dotyczące użyteczności portali społecznościowych w procesach rekrutacji pracowników. W badaniu wzięło udział ponad 600 rekruterów z Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które otwiera nabór na wybrane stanowisko, przygotowuje rozmowę rekrutacyjną. Sposób sprawdzania wiedzy i umiejętności zależy od dokładnie omówionych oczekiwań pracodawcy. Większość pytań i schematów powtarza się praktycznie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply