Oblodzona powierzchnia a odszkodowanie

Oblodzona powierzchnia a odszkodowanie

Zima to trudny okres przede wszystkim dla kierowców. Kłopoty z dostosowaniem się do srogiej pogody mają również piesi. Muszą radzić sobie z minusową temperaturą, śniegiem i lodem na chodnikach. W takim przypadku nie trudno o złamanie czy zwichnięcie. Co robić, jeśli dojdzie do wypadku na oblodzonej nawierzchni?

W pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, że zadaniem każdego właściciela budynku jest odśnieżenie i zabranie lodu z wszystkich miejsc, zlikwidowanie błota czy groźnych kałuży oraz zapewnienie bezpieczeństwa lokatorom (usunięcie śniegu i sopli z pokrycia dachowego).

Aby zarządca nieruchomości poważnie traktował powyższe wytyczne, wprowadzona została ustawa, która obciąża nieposłusznych właścicieli i wypłaca rekompensaty finansowe dla pokrzywdzonych pieszych. Oznacza to, że każdy kto uległ wypadkowi może ubiegać się o pokrycie wydatków związanych z leczeniem urazów oraz powrotem do zdrowia.

Nie należy jednak zapominać, że podstawą ubiegania się o odszkodowanie jest zgromadzenie niezbędnej dokumentacji oraz określenie świadków, którzy są w stanie potwierdzić chronologię zdarzeń. Gdy brakuje osób obecnych przy wypadku można powoływać się na nagranie z usytuowanych w pobliżu kamer (jeśli takowe istnieją).

Zwykle jednak procedura odszkodowawcza trwa bardzo długo i nie w każdym przypadku kończy się dobrze dla samego poszkodowanego. Jeśli opinia ubezpieczyciela nie jest satysfakcjonująca istnieje możliwość wejścia na drogę sądową.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Prawa konsumenta 5 komentarzy

E-zakupy: co można oddać, a czego nie, kupując w internecie?

Jak wynika z badań aż 38 proc. Polaków nie korzysta z prawa do zwrotu towarów zakupionych w internecie. Tłumaczą to najczęściej koniecznością zapłaty za ich odesłanie, skomplikowanymi procedurami czy brakiem

Prawa konsumenta 1Comments

Czy można oddać samochód po okresie leasingowania?

Wiele przedsiębiorstw chciałoby korzystać z oferty firm leasingowych, gdyż proponują atrakcyjne warunki i dogodne formy uiszczania opłat. Przeważnie obiektem zainteresowania są auta osobowe oraz pojazdy dostawcze. Często po wygaśnięciu umowy

Prawa konsumenta 1Comments

Sprzedaż lekarstw za pośrednictwem internetu

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się wirtualne apteki, które oferują sprzedaż lekarstw wydawanych bez recepty. Jest to działanie zgodne z prawem oraz przynoszące pokaźne dochody właścicielom. Jak szczegółowo wygląda branża?

1 Comment

  1. dezaftan
    11 sierpnia, 14:55 Reply
    Kłopoty z dostosowaniem się do srogiej pogody mają również piesi. Muszą radzić sobie z minusową temperaturą i innymi niebezpieczeństwami.

Leave a Reply