Czy pracownik może przesunąć urlop wypoczynkowy?

Czy pracownik może przesunąć urlop wypoczynkowy?

Pracownik ma możliwość ubiegania się o przesunięcie urlopu na inny termin wystosowując właściwie umotywowany wniosek do pracodawcy. Uzasadnienie przyczyn przesunięcia urlopu wypoczynkowego musi być oparte we wniosku o istotne powody.

Jest to bardzo szerokie pojęcie, dlatego pracodawca do każdego rozpatrywanego wniosku musi podejść osobno. Za ważne powody rozumiane są takie okoliczności, które uniemożliwiają zaznanie wypoczynku przez osobę w okresie trwania urlopu.

W sytuacjach, które są określone przepisami prawa pracy, pracodawca jest zobowiązany do przesunięcia urlopu na późniejszy termin, gdy pracownik nie ma możliwości rozpocząć urlopu w wcześniej określonym terminie z powodu:

– zwolnienia ze świadczenia pracy w powodu urlopu macierzyńskiego,

– okresowej niemożności do podjęcia pracy z powodu choroby,

– powołania na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe na czas trwania do 3 miesięcy,

– odseparowanie spowodowane chorobą zakaźną.

Pracodawca ma obowiązek przesunięcia daty urlopu, gdy istnieje usprawiedliwiona przyczyna, która uniemożliwia wykorzystanie udzielonego urlopu i ten obowiązek pracodawcy jest niezależny od żądania pracownika. Niewykorzystany urlop musi być wykorzystany nie później niż do końca pierwszego kwartału kolejnego roku kalendarzowego.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Branża IT zatrudnia na kontraktach – na czym to polega?

Kodeks Pracy ustala możliwości i formy zatrudniania pracowników, uściśla rodzaje umów. Sam sposób zatrudnienia uzależniony jest od pracodawcy i samego kandydata na dane stanowisko. Bez wątpliwości niezmiernie ważny jest sposób

Praca 1Comments

Wszystko o komunikacji wewnętrznej dobrej firmy

Średnie i duże firmy próbują sprawić, aby przekaz informacji był intuicyjny, a pracownicy zawsze znali aktualności. Niestety nie zawsze mechanizm działa prawidłowo i zgodnie z intencją przełożonych. Jak powinna wyglądać

W jakim celu powołano Polską Klasyfikację Działalności?

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) powstała 3 lata temu na wyraźną prośbę Organizacji Narodów Zjednoczonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Posługuje się kodami do określania specyfiki przedsiębiorstwa. Po co powołano PKD?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply