Jak długo trwa postępowanie administracyjne?

Jak długo trwa postępowanie administracyjne?

Sprawa administracyjna powinna zakończyć się przed upływem 30 dni. Jednakże, jeśli proces jest złożony trwa on dwukrotnie dłużej. Terminy te są elastyczne. Gdy instytucja państwowa nie zdąży rozwiązać sprawy, może przedłużyć postępowanie, informując o tym wcześniej zainteresowanego.

Z zasady organy państwowe powinny tak funkcjonować, by zamykać sprawy administracyjnie szybko i zrozumiale dla podatników. Procesy skomplikowane, czyli takie, dla których niezbędne jest przeprowadzenia postępowania dowodowego, potrzebują więcej czasu na rozstrzygnięcie. Z tego powodu są to 2 miesiące.

Od ręki powinny być rozstrzygane sprawy na wniosek podatnika, jeśli posiada on bezsporne dowody lub gdy jego sytuacja konfliktowa jest jasno określona prawem. Taka sama sytuacja ma miejsca w sprawie postępowania odwoławczego od decyzji urzędu pierwszej instancji, gdzie poszkodowany powinien otrzymać odpowiedź w ciągu 60 dni od daty złożenia skargi.

W momencie, gdy urzędy nie wydadzą decyzji w określonych ramach czasowych, wystosunkują taka informację do stron postępowania. Zainteresowani otrzymają nowy moment przewidziany na definitywne zakończenie sporu. Jeśli myślimy, iż nie było prawnych przesłanek do podania nowego terminu wyroku, możemy wykreować kolejna skargę do sądu.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Sprawy urzędowe 10 komentarzy

Trudne tłumaczenia prawne, jak zadbać o ich jakość?

Żadne tłumaczenie, a w szczególności tłumaczenie specjalistyczne nie powinno polegać na dosłownym przekładzie słów. Poszczególne branże mają swój specyficzny język, którego znajomość jest nieodzownym elementem przygotowania do pracy tłumacza. Tłumaczenia

Pomoc prawna 0 Comments

Kiedy wydaje się pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo to dokument sporządzany pisemnie, sporadycznie także ustnie, który ma ogromne znaczenie w trakcie postępowania sądu. Umożliwia pełnomocnikowi reprezentowanie klienta oraz dochodzenie jego praw. Jak wystawia się pełnomocnictwo? Zwykle osoba,

Pomoc prawna 0 Comments

Które dokumenty potwierdzą zyski spółki?

Spółki kapitałowe (czyli także spółka z o.o.) są objęte opodatkowaniem dochodowym CIT. W związku z tym wszystkie zyski i straty powinny być rzetelnie księgowane, a koszty uzyskania przychodu właściwie dokumentowane.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply