E-zakupy: co można oddać, a czego nie, kupując w internecie?

E-zakupy: co można oddać, a czego nie, kupując w internecie?

Jak wynika z badań aż 38 proc. Polaków nie korzysta z prawa do zwrotu towarów zakupionych w internecie. Tłumaczą to najczęściej koniecznością zapłaty za ich odesłanie, skomplikowanymi procedurami czy brakiem czasu. Warto jednak wiedzieć, że takie prawo nie zawsze im przysługuje. Już pierwszego dnia Świąt, lista przypadków, w których nie będzie można odstąpić od umowy i zwrócić towar, zostanie wydłużona. Jakie zmiany czekają klientów?

Najnowszy raport PayPal wskazuje również, że aż 45 proc. Polaków minimum raz otrzymało produkt niezgodny z ich oczekiwaniami. Choć mogą oni zwrócić taki przedmiot bez podania przyczyn w ciągu 10 dni od daty dostawy i odzyskać zapłacone pieniądze, to 2 na 5 badanych nie korzysta z takiej możliwości. Warto wiedzieć, że takie prawo nie zawsze im jednak przysługuje. Brak możliwości zwrotu towaru pojawia się najczęściej w przypadku produktów robionych na specjalne zamówienie, jak np. koszulki z nadrukami, produkty z wygrawerowaną dedykacją czy te o bardzo krótkim terminie przydatności. Lista towarów, których nie można zwrócić, jest jednak dłuższa i dotyczy również usług.

Czasem lepiej nie otwierać

Z jednej strony nowe przepisy wydłużą do 14 dni termin na zwrot produktów zamawianych przez internet, z drugiej zaś w niektórych przypadkach pozbawią klientów prawa do oddania produktu, gdy naruszą jego opakowanie. Dotyczy to przede wszystkim zakupionych w ten sposób kosmetyków i leków. Tych nie będzie można zwrócić, gdy otworzymy ich opakowanie np. odkręcając tubkę z kremem, naruszając przy tym fabryczne zabezpieczenie. Wtedy ze względów higienicznych sklep nie będzie mógł już ich sprzedać kolejnej osobie. Podobnie jest już teraz z filmami, muzyką i oprogramowaniem zapisanymi na płytach. Tych nie można oddać w momencie, gdy zdejmiemy folię zabezpieczającą pudełko lub zerwiemy specjalną plombę.

Produkt, którego nie będzie można sprzedać

Ta sama zasada będzie dotyczyła produktów standardowych, ale konfigurowanych według wytycznych klientów z użyciem dostępnej palety materiałów oferowanej przez producenta. Nowe przepisy nie pozwolą np. na zwrócenie mebla, który fabryka wyprodukowała według specyficznych wymagań klienta mimo, że będzie to standardowy towar. – Taki zapis jest uzasadniony i chroni interesy sprzedawców. W przypadku możliwości określenia dużej liczby modyfikowalnych parametrów może powstać produkt na tyle unikatowy, że nikomu innemu może już nie odpowiadać, więc ciężko byłoby go sprzedać. Wyobraźmy sobie komplet wypoczynkowy, wart kilkanaście tysięcy złotych, złożony z wybranych przez klienta materiałów, zgodnych z jego osobistymi preferencjami i gustem. Jego zwrot byłby zwykłą stratą dla firmy, która go sprzedała- wyjaśnia Rafał Stępniewski z RzetelnyRegulamin.pl. Dodaje również, że brak możliwości zwrotu nie oznacza utraty prawa do reklamacji.

Rezygnacja z usług, a konieczność zapłaty

Trochę inaczej wygląda kwestia odstąpienia od umowy dotyczącej świadczenia usług, która została zawarta na odległość. Klientowi, tak samo jak w przypadku zakupu produktów, przysługuje obecnie prawo do odstąpienia od umowy w regulowanym przez ustawę terminie. Jednak w tym czasie nie może on z nich korzystać. Może on za to wyrazić zgodę na wcześniejsze rozpoczęcie ich świadczenia, ale utraci wtedy prawo do rezygnacji. – Nowa ustawa wprowadzi duże zmiany w tym zakresie i pozwoli zrezygnować nawet w takim przypadku. Klient będzie musiał jednak zapłacić za świadczenie usług w czasie, który upłynął od momentu zamówienia do rezygnacji, czyli za 1 do 14 dni. Warto jednak wiedzieć, że gdy usługa zostanie zrealizowana w całości, np. firma zajmująca się tłumaczeniami wykona pracę w całości, odstąpienie od umowy nie będzie już możliwe -tłumaczy Rafał Stępniewski z RzetelnyRegulamin.pl.

Nowa ustawa o prawach konsumentów kupujących przez internet jest największą tego typu zmianą od lat. Jedną ze zmian jakie wprowadza, jest wydłużenie czasu na odstąpienie od umowy z 10 do 14 dni. Warto jednak pamiętać, że oprócz rozszerzenia praw konsumentów, nakłada na nich również nowe ograniczenia.

Praktycy.com

You might also like

Prawa konsumenta 0 Comments

Czym jest nadużycie pozycji dominującej na rynku?

Oto możliwie zrozumiałe wyjaśnienia występujących w codziennym życiu pojęć, które mają istotne znaczenie, ale których efekty i znaczenie nie zawsze są zrozumiałe dla wszystkich obywateli. Konkurencja jest to rywalizacja w

Prawa konsumenta 1Comments

Co zmieni się w sprzedaży internetowej w 2014 roku?

Nowym pomysłem wspólnoty europejskiej będzie uregulowanie spraw związanych ze sprzedażą za pośrednictwem internetu. Odbudowa przepisów ma trwać do 2014 roku i wprowadzić rewolucyjne zmiany dla wszystkich państw członkowskich. Jak zatem

Prawa konsumenta 1Comments

Czy anulacja polecenia zapłaty jest możliwa?

Polecenie zapłaty to jedna z usług oferowanych przez bank w ramach posiadania rachunku osobistego lub firmowego. Wiąże się z automatycznym obciążeniem konta w chwili uzyskania rachunku (lub faktury) od konkretnej

5 komentarzy

 1. kobieta
  07 sierpnia, 17:04 Reply
  Nie korzystają z prawa zwrotu bo często się zdarza, że zwrot jest bardzo, bardzo drogi. A to już jest mało opłacalne.
 2. Tomek
  08 sierpnia, 12:45 Reply
  No nieźle, mówię tak, bo nie znałem wielu aspektów prawnych zawartych w tym artykule i po raz kolejny mówię, nieznajomość prawa szkodzi. Nie dajmy się wykorzystywać, niektórzy sprzedawcy celowo wykorzystują niewiedzę konsumentów i bardzo utrudniają procedurę zwrotów.
 3. skazai
  11 sierpnia, 14:57 Reply
  Trochę inaczej wygląda kwestia odstąpienia od umowy dotyczącej świadczenia usług, która została zawarta na odległość. Trochę lepiej.
 4. Anna
  19 sierpnia, 14:44 Reply
  To całkiem zrozumiałe, że nie wolno oddawać odkręconych kosmetyków lub otworzonych tabletek. Nie rozumiem kto mógłby myśleć inaczej. W przypadku kosmetyków, już po pierwszym użyciu zaczyna się on psuć. Data ważności nie jest wieczna.
 5. mim
  17 grudnia, 20:42 Reply
  Akurat moim zdaniem kosmetyki raz użyte, które komuś nie podeszły powinny podchodzić pod zwrot.

Leave a Reply