Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?

Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?

Przedsiębiorca ma styczność z licznymi przeszkodami związanymi z prowadzeniem firmy. Jednym z nich jest wyliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin pracy. Wedle zasad płynących z Kodeksu Pracy urlop ten powinien być dostosowany do etatu na jakim pracuje zatrudniony.

Aby zatrudniony miał prawo do urlopu przede wszystkim musi pracować na zasadach do obliczeń staje się liczba dni stażu urlopowego. I tak pracownik, którego staż jest krótszy niż 10 lat może liczyć na 20 dni wypoczynku, jeśli natomiast przekracza 10 lat otrzymuje 26 dni urlopowych. Trzeba pamiętać, że czas nauki w szkole średniej i wyższej również zalicza się do stażu pracy.

Zatem dla przykładu pracownik, który wedle umowy pracuje na pół etatu i nie ma jeszcze 10-letniego stażu urlopowego powinien uzyskać 10 dni urlopowych, ponieważ:

1/2 * 20 dni = 10 dni urlopowych

(W sytuacji, gdy wynik będzie połówkowy, np. 12.5 dni, wtedy zaokrąglić należy do wyższej liczby. Tutaj akurat 13 dni).

Po wyliczeniu ilości dni urlopowych należy wziąć pod rozwagę fakt, że urlop obowiązuje tylko w dni robocze. Nie ma znaczenia czy przypada w dni pracujące czy święta, zawsze odliczane będą tylko dni robocze (zgodnie z 8-godzinnym systemem pracy).

Trochę inaczej sytuacja prezentuje się, gdy pracownik pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Urlop wypoczynkowy będą stanowiły dni, które wedle planu są dniami pracującymi dla zatrudnionego. Poza tym musi być zgodny z wymiarem godzinowym czasu pracy.

I tak pracownik, który nie posiada jeszcze 10-letniego stażu i pracuje na 1/2 etatu (po 4 godziny dziennie) może liczyć na:

13 * 8 godzin = 104 godziny urlopowe

104 godziny urlopowe / 4 godziny dziennie = 26 dni urlopowych

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Jak pracować mądrze i czerpać satysfakcję z pracy?

Jak pokazuje praktyka, nawet najbardziej wytężona praca nie zawsze jest gwarantem sukcesu czy samozadowolenia. Nie musimy jednak spędzać więcej czasu w biurze, by osiągnąć satysfakcjonujące życie zawodowe. Wystarczy, że zaplanujemy

Praca 0 Comments

Kiedy można mówić o sporze zbiorowym?

Nie zawsze kontakty przełożonymi z podwładnymi są dobrze. Zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do niechcianych kłótni, różnicy zdań i problemów w wykonywaniu powinności zawodowych. W takim przypadku można mówić o

Praca 1Comments

Zarządzanie zespołem – co to jest naprawdę?

W branżowych pismach można bardzo często można spotkać termin „zarządzenie zespołem”. Co to jednak znaczy w praktyce? I kto powinien nim zarządzać? Różni autorzy samo pojęcie będą definiować na inne

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply