Kogo dotyczy obowiązek meldunkowy?

Kogo dotyczy obowiązek meldunkowy?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdego obywatela Rzeczpospolitej obejmuje obowiązek meldunkowy. Powinien zostać zrealizowany i właściwie udokumentowany. Na czym w rzeczywistości polega?

O procedurze meldunkowej trzeba powiedzieć w stosunku do meldunku/wymeldowania stałego lub czasowego, zameldowania nowo narodzonego, poinformowania o zmianie stanu cywilnego lub zgonie członka rodziny.

Trzeba jeszcze dodać, że pobyt stały to adres, pod którym znaleźć można obywatela. Innymi słowy zapewnienie, że jest to miejsce, w którym zamieszkuje. Natomiast pobyt czasowy, jak sama nazwa podpowiada, to przebywanie w innym mieście przez krótki czas. Jeśli ponad 2 miesiące, wtedy trzeba przekształcić na pobyt stały.

Aby dokonać zameldowania, wymeldowania lub załatwienia innego obowiązku meldunkowego należy przedstawić podstawowe dane osobowe, datę i miejsce urodzenia, płeć, stan cywilny, PESEL oraz dane rodziców oraz małżonka.

Według ustaleń europejskich za dwa lata obowiązek meldunkowy zostanie zlikwidowany. W związku z tym każdy będzie miał prawo zamieszkać w wybranym przez siebie miejscu bez przymusu wypełniania dodatkowych dokumentów zameldowania.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Sprawy urzędowe 10 komentarzy

Trudne tłumaczenia prawne, jak zadbać o ich jakość?

Żadne tłumaczenie, a w szczególności tłumaczenie specjalistyczne nie powinno polegać na dosłownym przekładzie słów. Poszczególne branże mają swój specyficzny język, którego znajomość jest nieodzownym elementem przygotowania do pracy tłumacza. Tłumaczenia

Pomoc prawna 0 Comments

Które dokumenty potwierdzą zyski spółki?

Spółki kapitałowe (czyli także spółka z o.o.) są objęte opodatkowaniem dochodowym CIT. W związku z tym wszystkie zyski i straty powinny być rzetelnie księgowane, a koszty uzyskania przychodu właściwie dokumentowane.

Pomoc prawna 0 Comments

Jak przekazać grudniowe składki z działalności firmy?

W ubiegłym roku ustalono inne przepisy dotyczące opłacania zaliczki za listopad na rzecz rozliczenia podatkowego. Do tej pory należało dwukrotnie opłacić składkę, aby zmieścić się w roku podatkowym. Aktualnie nie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply