Wszystko o zachowku

Wszystko o zachowku

Według postanowień testamentowych spadkobiercy muszą uzyskać należne dobra rzeczowe lub pozostałe, wymienione w dokumencie. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy zmarły wykluczył ze spadku kogoś z bliskich. Wtedy pokrzywdzony ma prawo ubiegać się o wydanie zachowku. Na czym polega cała procedura? Kiedy powinien być stosowany?

Zwykle testament skutkuje podziałem majątku między żyjącymi dziećmi lub wnukami. W zgodzie z przepisami każdy powinien uzyskać taką samą część lub wyższą, jeśli pozostali wyrazili zgodę na taki rozwój sprawy.

W wielu przypadkach zachowek należy się małżonkowi lub rodzicom nieżyjącemu, jednak nigdy rodzeństwu. Z całą pewnością wniosek składać mogą bliscy z rodziny lub krewni, aczkolwiek istnieje niewielka nadzieja na pomyślne rozpatrzenie wniosku.

Jeśli jednak zachowek zostanie ustanowiony, wówczas pokrzywdzony może dostać maksymalnie połowę przysługującego majątku w standardowej procedurze dziedziczenia. Oczywiście ustanowiona suma lub wartość szacowana jest na podstawie wieku oraz pojedynczych czynników.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Darowizny 0 Comments

Polacy 1 procentem wspierają głównie duże fundacje, które mają za co się promować

12,5 mln podatników zdecydowało się w ubiegłym roku na przekazanie 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. Dało to kwotę ponad pół miliarda złotych. Większość trafiała jednak do dużych ogólnopolskich fundacji, które

Sprawy rodzinne 2 komentarze

Jak uzyskać zasiłek rodzinny?

Rodzina, która posiada dzieci, może starać się o przyznanie dodatku rodzinnego. Aby jednak uzyskać świadczenie należy spełnić kilka podstawowych warunków. Kto powinien zabiegać o zasiłek? Na jakich zasadach jest wypłacany?

Sprawy rodzinne 0 Comments

Uzależnienie od internetu – zagrożenie czy mit?

Trudno byłoby nie zgodzić się co do tego, że wejście internetu do powszechnego użytku dosłownie zrewolucjonizowało nasze życie i sprawiło, że kompletnie inaczej patrzymy na niektóre rzeczy. Dziś większość z

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 10:50 Reply
    A czy zachowek może przysługiwać też wnuczkowi? Wiecie coś na ten temat?

Leave a Reply