Wszystko o zachowku
Według postanowień testamentowych spadkobiercy muszą uzyskać należne dobra rzeczowe lub pozostałe, wymienione w dokumencie. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy zmarły wykluczył ze spadku kogoś z bliskich. Wtedy pokrzywdzony ma prawo ubiegać się o wydanie zachowku. Na czym polega cała procedura? Kiedy powinien być stosowany?
Zwykle testament skutkuje podziałem majątku między żyjącymi dziećmi lub wnukami. W zgodzie z przepisami każdy powinien uzyskać taką samą część lub wyższą, jeśli pozostali wyrazili zgodę na taki rozwój sprawy.
W wielu przypadkach zachowek należy się małżonkowi lub rodzicom nieżyjącemu, jednak nigdy rodzeństwu. Z całą pewnością wniosek składać mogą bliscy z rodziny lub krewni, aczkolwiek istnieje niewielka nadzieja na pomyślne rozpatrzenie wniosku.
Jeśli jednak zachowek zostanie ustanowiony, wówczas pokrzywdzony może dostać maksymalnie połowę przysługującego majątku w standardowej procedurze dziedziczenia. Oczywiście ustanowiona suma lub wartość szacowana jest na podstawie wieku oraz pojedynczych czynników.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Spisz testament za młodu
Testament. Samo to słowo kojarzy się raczej źle. Nic dziwnego, że każdy z nas stara się nie myśleć ani o nim samym, ani o powodach, dla których musiałby zostać uruchomiony.
Umowa alimentacyjna – porady
Rozwód to nieprzyjemny etap w życiu dla każdej ze stron tego procesu. Nie ulega jednak wątpliwości, że najgorsze chwile przeżywają wówczas dzieci, które nieświadome zawiłości świata, w którym przyszło im
Jakie są koszty rozwodu w Polsce?
Coraz mniej Polaków decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego, za to coraz więcej – na rozwód. Mają na to wpływ zawody miłosne, niespełnione oczekiwania, ale i rosnące przyzwolenie ze strony
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 10:50