Czy można oddać samochód po okresie leasingowania?
Wiele przedsiębiorstw chciałoby korzystać z oferty firm leasingowych, gdyż proponują atrakcyjne warunki i dogodne formy uiszczania opłat. Przeważnie obiektem zainteresowania są auta osobowe oraz pojazdy dostawcze. Często po wygaśnięciu umowy można zakupić przedmiot leasingowania. Jednak nie jest to praktyka obowiązkowa. Jak zatem zwrócić auto po leasingu? Czy jest to zgodne z prawem?
Zazwyczaj umowa leasingowa zawierana jest na dwa lata, w czasie których przedsiębiorca płaci co miesiąc określoną sumę za możliwość użytkowania pojazdu lub innego urządzenia czy maszyny. Oczywiście po zerwaniu umowy dodaje się pozyskane środki i za dopłatą udostępnia sprzedaż.
Prawem każdego leasingobiorcy jest możliwość rezygnacji z używanego sprzętu, ale wyrównane koszty nigdy nie będą takie same, jak łączna suma wpłaconych rat. Jeśli przedsiębiorca zrezygnuje z pojazdu po leasingowaniu trafia on ponownie do obiegu.
Podsumowując, polskie przepisy pozwalają na rezygnację z auta po okresie leasingu, jednak wówczas przedsiębiorca utraci dużą część zgromadzonych środków. To korzystne wyjście tylko w przypadku krótkiego i nietrwałego leasingowania.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Jakie zmiany czekają konsumentów?
Od dłuższego czasu kupujący nie są zachwyceni z funkcjonujących przepisów. Nie raz były zmieniane na rzecz klientów, aczkolwiek sprzedawcy nie potrafili się do nich dopasować. Czy coś się zmieni w
Jak Polki oszczędzają?
Według opublikowanych badań połowa kobiet mieszkających w Polsce nie posiada oszczędności. Jedynie 20% z ankietowanym ma kwotę około 5 tysięcy odłożoną na czarną godzinę. Nie dziwi więc fakt, iż w
Skuteczne odzyskiwanie należności
Według danych statystycznych wzrasta średnie zadłużenie przeciętnego Polaka, a jednocześnie rośnie również liczba osób, które swoich zobowiązań nie spłacają regularnie. I nie chodzi tu jedynie o zobowiązania finansowe względem banków.
1 Comment
pati
11 sierpnia, 15:00