Zasada „złotówka za złotówkę” również przy pomocy z Funduszu Alimentacyjnego

Zasada „złotówka za złotówkę” również przy pomocy z Funduszu Alimentacyjnego

Nad nowymi rozwiązaniami w zakresie przyznawania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego pracuje właśnie Sejm. Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej analizuje możliwość obniżania wysokości świadczeń o kwotę, która przekracza limit uprawniający do skorzystania z pomocy FA.

Obecnie limit dochodów wynosi 725zł na członka rodziny. Przekroczenie tej kwoty automatycznie powoduje, że starająca się o świadczenie osoba otrzymuje decyzję odmowną, a w przypadku, gdy rodzina korzysta już ze wsparcia FA, lecz jej sytuacja finansowa zmieni się w trakcie okresu otrzymywania świadczeń, traci ona prawo do dalszego korzystania z pomocy.

Nowe przepisy miałyby zmienić tę sytuację, analogicznie jak w przypadku ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie ze zmianami, które w odniesieniu do świadczeń rodzinnych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016r. wysokość zasiłków i dodatków na dziecko będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego. Ma tu zastosowanie zasada „złotówka za złotówkę”. Zatem Fundusz Alimentacyjny także umniejszałby świadczenia o kwoty przekraczające limit uprawniający do jego uzyskania.

Ustawodawcy widzą szczególną potrzebę wprowadzenia udogodnień w korzystaniu ze środków Funduszu Alimentacyjnego. Dla wielu rodzin jest to tak znacząca pomoc, że rezygnują one nawet z ulg podatkowych na dziecko, jeśli dzięki temu zakwalifikują się do otrzymywania świadczeń z Funduszu.

Z tej zmiany niezadowoleni są urzędnicy gminni. Ich zdaniem wprowadzenie nowych zasad skomplikuje system rozliczeń pieniędzy z FA. Trzeba pamiętać, że wypłacane przez gminy kwoty, dłużnik alimentacyjny musi zwrócić. Ich egzekucję prowadzi też komornik. Jak wskazują urzędnicy, zarówno dłużnik, jak i komornik musieliby otrzymywać informacje o zmianie wysokości świadczeń. Problematyczna okazałaby się również kwestia naliczania odsetek.

Urzędnicy wspominają też o zmianach, które uprościły obsługę Funduszu Alimentacyjnego, wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę” na powrót utrudniłaby procesy rozliczeniowe.

To zdanie pracowników Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. Jak wskazują dane MPiPS w 2013 r. średnie alimenty wypłacane z Funduszu wynosiły 362 zł. Pobierało je przeciętnie 328,8 tys. osób miesięcznie. Gminy prowadziły postępowania wobec 243,2 tys. dłużników. Ich skuteczność wynosiła niespełna 8 proc, zatem urzędnicy słusznie wskazują na złożoną problematykę obsługi FA.

Czy jednak jest to powód by ograniczać dostęp do pomocy osobom, które nie otrzymują alimentów? Jak wskazała wicemarszałkini Wanda Nowicka „mamy tragiczną sytuację matek i dzieci, których ojcowie notorycznie uchylają się od obowiązku alimentacyjnego. To ogromne zjawisko. Może sięgać nawet miliona dzieci w Polsce”.

You might also like

Alimenty 1Comments

Jak ustalić wielkość alimentów?

Alimenty to świadczenia finansowe wypłacane w szczególności dzieciom lub małżonkom. Tego typu wypłaty stosuje się wówczas, gdy sytuacja materialna potomka lub małżonka ulega zmianie w wyniku rozstania, rozwodu lub stałego

Bezrobotny 1Comments

Alimenty bezrobotnego

Wysokość alimentów zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia jednego z rodziców, który zobowiązany jest do wypłacania świadczenia. Kwota ostateczna jest średnią i może wynosić nawet 70% wszystkich przychodów. Jakie procedury stosowane

Sprawy rodzinne 2 komentarze

Kto ma prawo do renty rodzinnej?

Od dawna funkcjonują podobne zasady dotyczące przekazywania renty rodzinnej. Jednak, żeby ją uzyskać trzeba spełnić kilka istotnych warunków oraz przedstawić niezbędne dokumenty. Kto dostaje rentę rodzinną najpierw? Na jakiej podstawie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply