Wszystko o umowie uaktywniającej

Wszystko o umowie uaktywniającej

Od dwóch lat możliwe jest w Polsce zawarcie umowy uaktywniającej. Podpisywana jest między rodzicami a nianią, która deklaruję opiekę i wychowanie małoletniego dziecka na czas określony. Na jakich warunkach zawiązywana jest umowa? Czy opłaca się ją podpisać? Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą?

Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, że w ramach umowy niania może zajmować się dzieckiem, które przekroczyło 20. tydzień życia. Okres opieki musi dobiec końca w momencie, gdy dziecko skończy 3 lata lub 4, gdy opiekunowie przedstawią problemy z otrzymaniem miejsca w przedszkolu.

Zazwyczaj umowę uaktywniającą zawiera się na piśmie, z uwzględnieniem najważniejszych danych osobowych i warunków nawiązania współpracy. To strony umowy, czas obowiązywania, podstawowe zadania niani, pensja oraz metody modyfikowania początkowych warunków.

Zgodnie z ustawą standardowe składki od wynagrodzenia niani opłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznym pod warunkiem, że wypłacana kwota nie przekracza minimalnej płacy. W pozostałych przypadkach obowiązek podatkowy spada na rodziców.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Dlaczego zawiera się umowy forfaitingowe?

Jedną z metod sprzedaży wierzytelności jest zawarcie umowy forfaitingu. Zachodzi między sprzedawcą i forfaiterem i może zostać zawarta w dowolnej formie. Dlaczego stosuje się tego typu umowy? Czy naprawdę warto

Konsument 1Comments

Użytkowanie wieczyste

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę jest użytkowanie wieczyste i z jakimi opłatami się wiąże. Uznają w większości przypadków, iż wieczystość użytkowania jest niemal tym

Czym jest umowa poręczenia?

Wielu wierzycieli, którzy udzielają kredytu, decyduje się na sporządzenie umowy poręczenia. Dokument ten daje gwarancję, że uzyskane pieniądze zostaną oddane przez poręczyciela w sytuacji, gdy zadłużony nie będzie w stanie.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply