W jakim terminie ZUS udziela odpowiedzi?

W jakim terminie ZUS udziela odpowiedzi?

Wiele próśb wysyłanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musi być w formie wniosku. Jest podstawą do uruchomienia postępowania i badania problemu. Charakter sprawy decyduje o okresie oczekiwania na pismo zwrotne. Wszystko zmienia się w zależności od wybranych procedur zastosowanych w pojedynczym przypadku. Ile wnioskujący czeka na odpowiedź ZUS-u?

W zgodzie z prawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w sprawach przyjmowanych po raz pierwszy, ma miesiąc na przekazanie odpowiedzi. Zwykle jest to kwestia udzielenia wybranego zasiłku, ustalenie jego wysokości lub przedłużenie już obowiązującego.

Jeśli natomiast przekazany wniosek jest kontynuacją sprawy instytucja musi udzielić odpowiedzi jak najszybciej. Przeważnie urzędnicy pilnują 7 dni roboczych, a w sytuacjach pilnych nawet 2-3 dni.

Oczywiście ZUS po otrzymaniu wniosku ma prawo zapoznać się ze sprawą, sprawdzić zapotrzebowanie oraz wydać ostateczną decyzję do dwóch miesięcy od daty otrzymania wniosku.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Ubezpieczenia 0 Comments

Po jakim czasie ZUS wysyła odpowiedź?

Większość dokumentów kierowanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musi być w formie wniosku. Jest początkiem do wszczęcia postępowania i badania problemu. Charakterystyka sprawy wskazuje na okres czekania na odpowiedź. Wszystko zależy

Ubezpieczenia 0 Comments

UE chce lepszej ochrony dla klientów firm ubezpieczeniowych

Klienci kupujący ubezpieczenia będą musieli być lepiej informowani o produktach, które wybierają, a także o charakterze, w jakim występuje sprzedawca polisy i jego wynagrodzeniu. Nowe szersze obowiązki na dystrybutorów ubezpieczeń nakłada unijna dyrektywa IDD,

Ubezpieczenia 1Comments

Jak otrzymać świadczenie z polisy po stracie najbliższych

Po śmierci bliskiej osoby rzadko zastanawiamy się nad kwestiami polisy ubezpieczeniowej. Żadne pieniądze nie zastąpią bowiem jej życia. Jednak wsparcie finansowe w tak trudnych chwilach będzie nieocenioną pomocą dla najbliższych.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!