W jakim celu ustanawia się wzór przemysłowy?

W jakim celu ustanawia się wzór przemysłowy?

Każda firma, która wytwarza towary lub produkuje oryginalne produkty troszczy się o ich niepowtarzalny charakter. Ważne jest bezpieczeństwo, żeby konkurencja nie skorzystała z pomysłu rywali biznesowych. Czy wybór wzoru przemysłowego skutecznie zabezpieczy poważną firmę?

Na wstępie warto wyjaśnić, że wzór przemysłowy nadawany jest, kiedy przedsiębiorstwo posiada towary, które w całości wykonano w ramach własnych planów i wizji (kolorystyka, kształt, wykończenie oraz materiał).

Wzór przemysłowy nadaje Urząd Patentowy RP, który na prośbę przedsiębiorstwa w ciągu 3 miesięcy wystawia odpowiednie pismo potwierdzające prawa do towaru. Okres zabezpieczenia może trwać wiele lat, jednak zazwyczaj do 20 lat.

Należy pamiętać, że wzór przemysłowy można stosować w odniesieniu do każdego przedmiotu (od zabawek, po chemię i produkty spożywcze). Jednak, aby otrzymać stałą ochronę, należy wykazać indywidualny charakter przedmiotu oraz twórcze akcenty charakterystyczne dla wskazanego wytworu.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Ulga podatkowa od zakupu kas rejestrujących

Posiadanie kas fiskalnych to obowiązek każdego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Istnieje jednak możliwość zdobycia ulgi podatkowej z tytułu nabycia owego sprzętu. Odjąć od podatku można 50% wartości ceny netto potrzebnej

Pomoc prawna 0 Comments

W jakim celu wprowadzono opłaty produktowe?

Wejście do Unii Europejskiej oznaczało dla przedsiębiorców wiele zmian. Wzrosła świadomość, głównie w sprawie zanieczyszczenia środowiska i poruszono kwestie związane z ekologią. Nie powinien zatem zaskakiwać fakt, że wprowadzono odpowiednie

Pomoc prawna 0 Comments

Jak działają spółki komandytowe?

Wśród spółek osobowych dużą popularnością wykazują się spółki komandytowe, które zakłada się na potrzeby przedsiębiorstwa, posiadają kilku członków, aczkolwiek nie mają osobowości prawnej. Co jeszcze należy wiedzieć o spółkach komandytowych?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply