Stać Cię na więcej, czyli jak otworzyć nowy rozdział w swojej karierze

Stać Cię na więcej, czyli jak otworzyć nowy rozdział w swojej karierze

Decyzja o całkowitej bądź częściowej zmianie ścieżki kariery dotyczy praktycznie każdego pracownika. Bardzo często motywacją do niej jest mało satysfakcjonująca praca, niewłaściwy szef, czy też chęć sprostania nowym wyzwaniom. Nie każdy z nas jest jednak na taką zmianę gotowy.

Sondaż „Monitor Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad pokazuje, że Polacy są jednym z najbardziej otwartych na zmianę pracy narodów w UE. W rzeczywistości jednak do jej zmiany podchodzimy bardzo sceptycznie i wykazujemy umiarkowaną gotowość w tym względzie. Większość z nas, z różnych powodów, decyduje się wykonywać niesatysfakcjonującą pracę z obawy przed ryzykiem jakie niesie nowe miejsce. A przecież nowa praca to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim nowe możliwości, zadania oraz kontakty. Czasem więc warto pomyśleć o jej zmianie, ponieważ to pozytywnie wpłynie na nasze życie.

Wyznaczajmy cele

Nowy rozdział w karierze wiąże się z otwartością i gotowością na zmiany. By starania o upragnioną posadę były efektywne, niezbędna jest konsekwencja i wiara we własne siły. – Bardzo często, na drodze do pracy naszych marzeń wykonujemy różnorodne zajęcia i nie zawsze są one zgodne z naszymi oczekiwaniami. Pamiętajmy jednak, że tylko w taki sposób możemy zgromadzić niezbędne doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości. Najważniejsze jest, aby nigdy nie porzucać naszych planów, a szukać ścieżek dotarcia do nich – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Podnośmy kompetencje

Obecnie, na rynku pracy liczą się przede wszystkim kompetencje. I to nie tylko te twarde, tj. jak wiedza, czy doświadczenie, ale również te miękkie, czyli umiejętności komunikacyjne czy praca zespołowa. Warto więc dbać o ich ciągły rozwój, a także zdobywanie nowych. Inwestycja w warsztaty doszkalające, studia podyplomowe, czy kursy języków obcych (nie tylko angielskiego), nie będzie więc czasem straconym, i bez wątpienia podniesie naszą wartość na rynku pracy. Warto więc wziąć sobie do serca słowa Alvina Toflera „Analfabetami XXI wieku, nie będą Ci, którzy nie umieją czytać i pisać, ale Ci, którzy nie potrafią się uczyć, oduczać i uczyć na nowo”.

Pracujmy nad mocnymi stronami

Bardzo często zamiast nad rozwijaniem naszych mocnych stron, skupiamy się nad słabymi, chcąc w ten sposób pokazać nasze zaangażowanie. Warto jednak w sposób ciągły doskonalić nasze atuty i to właśnie im poświęcić najwięcej wysiłku. Poprzez pokazanie naszej wiedzy eksperckiej w jednej dziedzinie, możemy liczyć na docenienie nas jako pracownika.

Bądźmy odważni

Pewność siebie oraz konsekwencja to cechy, które ułatwią osiągnięcie zawodowych marzeń – nawet jeśli początkowo wydawały się one mało realne. Zamiast czekać więc na odmianę losu, warto wziąć sprawy w swoje ręce. – Jeśli wysyłamy CV w odpowiedzi na ofertę pracy, warto wykazać się inicjatywą i zadzwonić do pracodawcy z pytanie, czy dokumenty dotarły i czy wszystko jest w porządku. W ten sposób pokażemy nasze zaangażowanie i zainteresowanie pracą w danej firmie – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Nie bójmy się pracy na własny rachunek

Zdaża się, że po wielu latach pracy na etacie, chcemy otworzyć własną firmę. Nie ma w tym nic złego. Praca na własny rachunek kusi nas przede wszystkim niezależnością i możliwościami realizacji własnych marzeń zawodowych. Kreatywny pomysł na własną firmę to jednak nie wszystko. – Zanim podejmiemy decyzje o odejściu i otworzeniu własnej firmy, warto przeanalizować sytuację finansową i sprawdzić, czy na tym etapie jest nas na ten krok stać. Jeśli mamy wątpliwości, zasięgnijmy porady specjalistów, najlepiej posiadających doświadczenie w biznesie – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

monsterpolska.pl

You might also like

Elastyczność godzin pracy coraz ważniejsza dla pracowników

Pięć trendów będzie w najbliższym czasie znacząco wpływać na rynek pracy – podkreślają eksperci firmy ADP. Jednym z nich jest elastyczność środowiska pracy. Pracownicy chcą mieć wpływ na godziny, w których pracują, a

Jak doradca zawodowy pomaga bezrobotnemu?

Kłopotliwa sytuacja na rynku pracy zmusza poszukujących pracy do skorzystania z wiedzy doradcom zawodowym. Dzięki proponowanym narzędziom łatwiej znaleźć metody efektywnego wybierania zatrudnienia oraz ocenić predyspozycje oraz dobre strony. Czy

Praca tymczasowa coraz popularniejsza

Rośnie liczba pracowników tymczasowych. W trzecim kwartale 2015 roku ich liczba wyniosła ponad 360 tys. Poszukiwani są przede wszystkim pracownicy produkcyjni, coraz więcej firm decyduje się jednak na zatrudnienie tymczasowych

2 komentarze

  1. anett
    30 stycznia, 14:31 Reply
    Przede wszystkim powinniśmy zamknąć swoje stare sprawy, bo takie ciągnięcie dawnych spraw nie ma kompletnego sensu.
  2. marcik
    03 lutego, 08:48 Reply
    Chyba i ja muszę otworzyć jakiś nowy rozdział w karierze, bo czas najwyższy coś zmienić w swoim życiu.

Leave a Reply