Przedterminowe wypisanie z zakładu karnego

Przedterminowe wypisanie z zakładu karnego

Przestępca, który otrzyma wyrok pozbawienia wolności zmuszony jest do odbywania kary w wyznaczonym terminie. Czasami zdarzają się przypadki, kiedy skazany wykazuje skruchę i robi wszystko, aby się zmienić i pójść lepszą drogą. Wówczas możliwe jest przedterminowe wypisanie z zakładu karnego.

Aby móc skorzystać z przywileju wcześniejszego zwolnienia do domu należy napisać odpowiedni wniosek i przekazać go na ręce dyrektora zakładu karnego. Dokument może napisać sam skazany lub adwokat w jego imieniu.

Wcześniejsze zwolnienie może zostać uznane za zasadne wtedy, gdy więzień wykonuje wszystkie zalecenia pracowników zakładu karnego, jest posłuszny, powierzone zadania wykonuje starannie, utrzymuje dobre relacje ze współwięźniami, stara się naprawić swoje życie, zachowanie, podejście do wielu spraw. Dodatkowo wykazuje, że pobyt w więzieniu go zmienił na lepsze, umożliwił poprawę i spojrzenie na siebie bardziej krytycznie.

Wnioskowanie o skrócenie pobytu w zakładzie karnym może zostać złożone jeśli osadzony odsiedział przynajmniej połowę wyroku.

Decyzję o przyznaniu wcześniejszego zwolnienia podejmuje sąd, ale bierze pod uwagę relację dyrektora placówki, pracowników i ogólną opinię na temat skazanego.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Kodeks karny 1Comments

Czym jest nawiązka?

Nawiązka jest jednym z środków karnych stosowanych w postępowaniach sądowych. Jej wysokość zależy od specyfiki oraz charakterystyki konkretnego czynu. Egzekwowaniem przyznanej sumy zajmuję się sąd. Jaką nawiązkę może wyznaczyć sąd?

Kodeks karny 2 komentarze

Czym jest absorpcja?

Prawo polskie dopuszcza łączenie kilku kar pozbawienia wolności w związku z popełnieniem różnych przestępstw. Stosuje się różne metody sumowania i orzekania kar więzienia. Jakie zasady stosuje się w polskich sądach?

Kodeks karny 0 Comments

Wykroczenia nie objęte przedawnieniem

Zgodnie z art. 105 Kodeksu Karnego istnieją przekroczenia o bezterminowym okresie ważności, gdy sąd może domagać się zadośćuczynienia wykroczenia po upływie nieokreślonego czasu. Dodatkowo w art. 43 Konstytucji widnieje zapis

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply