Ochrona marki — dlaczego warto zarejestrować znak towarowy?

Ochrona marki — dlaczego warto zarejestrować znak towarowy?

Nazwa i logo firmy stanowią podstawę rozpoznawalności marki, dzięki której możliwe jest skuteczne promowanie własnej działalności i zdobywanie nowych klientów. Jedynie ich rejestracja w Urzędzie Patentowym pozwala zapewnić długotrwałą i pełną ochronę. Sprawdź, jak skutecznie chronić swoją markę przed nieuczciwą konkurencją.

Czym jest znak towarowy?

Znak towarowy to rodzaj dobra intelektualnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, a zatem chronionego prawem własności przemysłowej. Prawo to dotyczy przede wszystkim dwóch kategorii dóbr intelektualnych: projektów wynalazczych oraz oznaczeń handlowych. Znak towarowy należy do tej drugiej kategorii.

Definicja znaku towarowego precyzuje, że można w ten sposób określić każde oznaczenie możliwe do graficznego przedstawienia. Znakiem towarowym może więc być np. wyraz, dźwięk, forma opakowania czy rysunek. Jego funkcją jest umożliwienie identyfikacji usług lub produktów konkretnego przedsiębiorstwa.

Nazwa firmy oraz jej logo to najlepszy przykład znaku towarowego — może być nim jednak także np. charakterystyczny wzór opakowania. Wszystkie tego typu elementy są kluczowe dla budowania wizerunku marki, a tym samym dla jej sukcesu. Dlatego właśnie tak ważna jest ochrona takich znaków.

Ochrona marki — oto najważniejsze korzyści

Rejestrując swoją markę jako znak towarowy, zostajemy jej formalnym i wyłącznym właścicielem. To niezwykle istotna kwestia, związana m.in. z wiarygodnością firmy, ochroną przed kradzieżą marki oraz nieuczciwą konkurencją. Niestety, jeśli nie zarejestrujemy marki w Urzędzie Patentowym, musimy liczyć się z ryzykiem jej utraty np. w wyniku posługiwania się tą samą nazwą przez inną, lepiej rozwijającą się firmę. Ochrona logo czy marki pozwala uzyskać skuteczne narzędzia prawne uniemożliwiające innym firmom korzystanie z naszych dóbr intelektualnych. Co więcej, jeśli dojdzie już do sytuacji naruszenia prawa do ochrony znaku towarowego, możemy domagać się odszkodowania.

Posiadając zarejestrowany znak towarowy, mamy też w szczególnych sytuacjach możliwość zablokowania rejestracji podobnego znaku, a nawet unieważnienia podobnego znaku. Chroniony prawem znak towarowy to również większe możliwości związane ze sprzedażą licencji, sprzedażą marki, czy też optymalizacją podatkową.

Jak zarejestrować znak towarowy?

Ochrona marki to prosty sposób na zyskanie poczucia bezpieczeństwa, skuteczne budowanie wizerunku firmy, a nawet na uzyskanie wymiernych korzyści finansowych. Wystarczy złożenie odpowiedniego wniosku w Urzędzie Patentowym i dopełnienie wszelkich formalności.

Warto skorzystać ze wsparcia rzecznika patentowego, który specjalizuje się w wąskiej dziedzinie prawa własności przemysłowej i pomoże w sprawnym przejściu przez proces rejestracyjny. Na początku zweryfikuje możliwość zastrzeżenia znaku, następnie przygotuje niezbędne dokumenty i w imieniu przedsiębiorcy złoży je w Urzędzie Patentowym wraz z właściwym wnioskiem. Rzecznik patentowy odpowiada też często za dopilnowanie wszystkich terminów, korespondencję z urzędem oraz reprezentowanie klienta w przypadku wszelkich spraw spornych.

You might also like

Wiadomości 1Comments

Dlaczego ustawa Wilczka jest uważana za wzór?

Ustawa Wilczka, która została wprowadzona w życie 26 lat temu, wciąż uważana jest za niedościgniony wzór, który prawdopodobnie nigdy nie zostanie osiągnięty ponownie. Była bardzo niewygodna dla władz PRL i

Wiadomości 0 Comments

Od dziś kierowcy jeżdżący do Francji zarobią co najmniej 9,67 euro za godzinę pracy

Na mocy nowego prawa od 1 lipca pracujący na terenie Francji kierowcy będą musieli zarabiać nie mniej niż 9,67 euro za godzinę pracy. Krajowi przewoźnicy alarmują, że wyliczanie całej stawki, obejmującej

Wiadomości 1Comments

Długowieczność jest super, ale nie dla portfela

Żyjemy coraz dłużej i powinniśmy się z tego cieszyć. Poza oczywistymi plusami, długowieczność ma też słabsze strony. Podstawową jest to, z czego to dłuższe życie będziemy finansować. Możliwości jest kilka,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!