Ile kosztuje paczka na Ukrainę?

Ile kosztuje paczka na Ukrainę?

W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować masową emigrację Ukraińców do Polski. Język ukraiński słychać praktycznie we wszystkich większych miastach. Obecnie w naszym kraju pracuje ponad 2 mln Ukraińców, a liczba ta prawdopodobnie jeszcze urośnie. Tak liczna populacja przyczynia się do ogromnej popularności przesyłek kurierskich na trasie Polska-Ukraina. Rośnie nie tylko liczba klientów indywidualnych, ale także firm, które coraz chętniej eksportują swoje towary właśnie w tym kierunku.  Paczka na Ukrainę nie musi wiązać się z wysokim kosztem, szczególnie jeśli jest ona lekka i niewielkich rozmiarów. Z uwagi na fakt, że nasz wschodni sąsiad nie należy do Unii Europejskiej, nadawca musi dopełnić pewnych formalności, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze sprzedażą. Warto zatem zastanowić się nad wyborem najtańszego kuriera, a także sprawdzić, jakie dokumenty okażą się w tym przypadku niezbędne.

Koszt przesyłki na Ukrainę

Wysyłka towaru za wschodnią granicę nie musi być wcale droga. Najtańsza paczka na Ukrainę w firmie kurierskiej Parcel ABC kosztuje około 160 złotych brutto. Zaoferowanie klientom tak niskiej ceny jest możliwe dzięki współpracy z innymi przewoźnikami. Firma ta bowiem wyszukuje wolne miejsca w transporcie innych kurierów, by następnie je zapełnić. Koszt wysyłki na Ukrainę jest oczywiście uzależniony od kilku czynników, w tym przede wszystkim od wagi i rozmiaru paczki. Warto dodać, że nadawca nie musi dokonywać dodatkowych opłat. Odbiorca przebywający na terenie naszego wschodniego sąsiada może zaś być zobowiązany do uiszczenia cła i podatku, o czym zostanie poinformowany przez właściwy urząd celny.

Deklaracja celna

Paczka, która zostanie wysłana z kraju należącego do UE do państwa niebędącego członkiem tej organizacji, przejdzie odprawę celną na granicy. W związku z tym taki nadawca musi dołączyć do paczki deklarację celną CN 22, gdy wartość przesyłki nie przekracza 300 DTS, albo CN 23 w pozostałych przypadkach. Przed nadaniem paczki na Ukrainę warto również zapoznać się z przepisami celnymi tego kraju oraz listą towarów zakazanych przez regulamin danego kuriera. Kraj ze stolicą w Kijowie stosuje między innymi ograniczenia ilościowe przy wwozie alkoholu i tytoniu.

Eksport na Ukrainę

Sprzedając towar poza granicę UE, należy dopełnić pewnych formalności, co pozwoli nie tylko uniknąć jakichkolwiek problemów na granicy, ale także otrzymać dokumenty ułatwiające rozliczenia podatkowe. Przed dokonaniem eksportu na Ukrainę należy przede wszystkim zgłosić dany produkt do systemu ECS przez Internet lub w formie pisemnej za pomocą formularza SAD. Wówczas przedsiębiorca otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza granice Unii Europejskiej. Do wysyłanej paczki warto natomiast załączyć fakturę, co zawsze powinno rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie jej zawartości.

Wysyłka z Ukrainy do Polski

Przy wysyłce w odwrotnym kierunku również należy załączyć deklarację celną. Warto jednak wspomnieć, że paczka z Ukrainy do Polski oraz innych krajów UE nie zostanie oclona, jeśli jej wartość nie przekracza kwoty 150 €. Ponadto nie będzie konieczne odprowadzenie podatku, gdy przesyłany towar nie jest wart więcej niż 22 € (45 € w przypadku prezentu). Trzeba jednak zaznaczyć, że niektórych produktów nie wolno wwozić na teren Unii Europejskiej. Dlatego też zawsze należy zapoznać się z najbardziej aktualnymi przepisami.

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Jak działają sądy powszechne?

W kraju wymiar sprawiedliwości podzielono w taki sposób, żeby każdy otrzymał odrębne obowiązki i rozwiązywał nieprawidłowości o zupełnie innym profilu. Z tego względu wyodrębniono cztery podstawowe: powszechne, administracyjne, wojskowe oraz

Wiadomości 0 Comments

Akcje promocyjne i konkursy wiążą się z obowiązkami podatkowymi. Wiele firm popełnia w tej kwestii błędy

Konkursy i promocje pomagają budować markę i pozyskiwać nowych klientów, dlatego firmy coraz chętniej z nich korzystają. Muszą jednak pamiętać o obowiązkach podatkowych, jakie się z takimi akcjami wiążą. Wątpliwości przedsiębiorców dotyczą m.in. możliwości zaliczenia

Wiadomości 1Comments

Opiekunka osób starszych w Niemczech

W ciągu ostatnich kilku lat przeciętna długość życia Europejczyków znacznie się zwiększyła i cały czas wzrasta liczba osób w podeszłym wieku, które potrzebują opieki i pomocy w codziennym życiu. W

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!