Kiedy można przeszukiwać osoby niepełnoletnie?

Kiedy można przeszukiwać osoby niepełnoletnie?

Rewizja to procedura stosowana w celu zweryfikowania lub wykrycia niebezpiecznych narzędzi lub środków odurzających. Zazwyczaj wybierana w stosunku do osób dorosłych, które działają podejrzanie lub wcześniej nieodpowiednio reagowali. Jak operacja wygląda w przypadku niepełnoletnich?

Zgodnie z prawem nieletni może zostać przeszukany, gdy przebywa w ośrodku wychowawczym lub innym, który monitoruje jego normalne życie i funkcjonowanie. Realizowane jest przez wychowawcę w określony sposób.

Po pierwsze musi być zidentyfikowany powód kontroli osobistej. Wielokrotnie przyczyną jest dysponowanie niebezpiecznymi przedmiotami lub próba ucieczki. Trzeba jednak wiedzieć, że nie należy sprawdzać bagaży, pokoi, w których mieszka niepełnoletni oraz pojazdów.

Niestety ustawa, która określa metody organizowania kontroli jest niepełna i zabrakło w niej podstawowych wiadomości na temat pełnego postępowania. Do teraz trudno stwierdzić, kiedy przeszukanie jest konieczne, a kiedy tylko zalecane, jak przeprowadzić i udokumentować czynność oraz działać w zgodzie z innymi przepisami.

red. Justyna Blahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wykroczenia 1Comments

Jak sąd przeprowadza dochodzenie?

Każde postępowanie przygotowawcze może być prowadzone na podstawie śledztwa lub dochodzenia. Pierwsza metoda wykorzystywana jest w przypadku podejrzenia o popełnieniu czynu zabronionego. W jakich sytuacjach przeprowadza się dochodzenie? Jak wygląda

Wykroczenia 0 Comments

Karalność za paserstwo

O karalności za pasterstwo mówi art. 122 Kodeksu wykroczeń. W ustawie wyróżnione są dwie jego formy: umyślne i nieumyślne (kara za obydwa jest inna). Istotne jest, że karany jest nie

Wykroczenia 0 Comments

Zakazy wchodzenia do wody

Już za kilka dni pierwszy dzień lata. Podczas upałów bardzo często chłodzimy się w najbliższych akwenach wody. Niestety, nie wszędzie jest to wskazane, a kąpiel w miejscu zabronionych może skutkować

5 komentarzy

 1. Grześ
  Wrzesień 21, 22:21 Reply
  Kiedyś mojego syna zatrzymała policja i zrobiła "rewizję osobistą" w miejscu publicznym. Oczywiście nic nie miał, ale czy to było w porządku? Zatrzymali go i przeszukiwali jak jakiegoś dilera...
 2. Andrzej
  Sierpień 04, 12:11 Reply
  Naprawdę tylko w takich sytuacjach? W takim razie często policjanci nawet o tym nie wiedzą... Nie rozumiem jak ustawa może być niepełna, przecież kontrole są na porządku dziennym. Nasze polskie prawo chwilami jest naprawdę śmieszne.
 3. Dondi96
  Sierpień 05, 22:30 Reply
  Policja może przeszukiwać każdego polskiego obywatela, jeśli jest podejrzenie popełnienia przestępstwa.
 4. choin
  Grudzień 17, 20:39 Reply
  Osoby niepełnoletnie powinny być przeszukiwane, gdy istnieje podejrzenie, że mogły coś zmajstrować. Powinny odpowiadać za swoje czyny.
 5. mrio
  Luty 01, 08:05 Reply
  Takie przesłuchanie powinno być dobrze przygotowane. W przeciwnym razie nic się nie dowiemy.

Leave a Reply