Jakie są rodzaje reklamacji?

Jakie są rodzaje reklamacji?

Podstawą wniesienia reklamacji jest wystąpienie wady lub uszkodzenia na zakupionym towarze. Jednak dysfunkcja ta musi mieć charakter fabryczny, czyli nastąpiła bez ingerencji człowieka. Jakie rodzaje reklamacji są dopuszczalne w polskim prawie? Co może wybrać konsument?

Przede wszystkim sprzedawca musi zadecydować czy towar lub rzecz nadaje się do naprawy. W przypadku małych i drobnych uszkodzeń wystarczy szybka pomoc i produkt ponownie nadaje się do użytku. Wówczas reklamacja zostaje rozpatrzona pozytywnie.

Jeśli okaże się, że zakupiony towar jest na tyle zniszczony, że naprawa jest niemożliwa lub przewyższałaby wartość rzeczy, wówczas sprzedawca proponuje wymianę produktu na nowy. Jeśli nie ma już takiego samego modelu, wtedy wskazuje się rzeczy o podobnym limicie cenowym.

Naprawa i wymiana powinny być przeprowadzane bezpłatnie, w ramach przysługującej każdemu konsumentowi prawa do reklamacji.

Oprócz dwóch powyższych metod istnieje jeszcze jedna. Stosowana jest w przypadku, gdy towar nie może zostać naprawiony, a sklep nie jest w stanie zapewnić produktu o podobnych warunkach technicznych. W takich sytuacjach konieczny będzie zwrot gotówki za niedziałający towar.

Należy pamiętać, że podstawą każdej reklamacji jest posiadanie czytelnego rachunku lub faktury. Często dane na papierze kasowym bledną i trudno rozczytać wszystkie informacje. Zaleca się kserowanie lub przechowywanie wśród innych dokumentów.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Reklamacje 1Comments

Czy można oddać sprawny towar?

Według ustawowych praw konsumenta istnieje możliwość reklamowania towaru, który uległ zepsuciu lub zniszczeniu na skutek prawidłowego użytkowania. Czy można natomiast oddać towar, który nie posiada wad nabytych? Procedury mówią, że

Reklamacje 1Comments

Jak przebiega reklamacja artykułów spożywczych?

Konsumenci przyzwyczaili się, że reklamacje dotyczą głównie sprzętu elektronicznego lub ubrań. Mało kto ma świadomość, że można skorzystać z tej opcji na każdy zakupiony przedmiot lub towar. Jak ubiegać się

Reklamacje 5 komentarzy

ABC procedur reklamacyjnych

W zgodzie z prawem konsumenta klient, który ma zastrzeżenia do zakupu, może złożyć reklamację. Aczkolwiek powinien pamiętać o przepisowych terminach i właściwej procedurze działania. Wstępem do rozpatrywania roszczeń jest napisanie

2 komentarze

  1. isiek
    10 sierpnia, 14:18 Reply
    Naprawa i wymiana powinny być przeprowadzane bezpłatnie, ale czy tak jest w każdym przypadku?
  2. Małgorzata
    10 sierpnia, 18:24 Reply
    Mi raz zaproponowano telefon o podobnej cenie, ale o zupełnie nieodpowiadających mi parametrach. Długo wykłócałam się o zwrot pieniędzy, ale na szczęście udało mi się. Nie obyło się bez straszenia sądami, jednak jedyne co chciałam to zwrot pieniędzy za uszkodzony przedmiot. Kiedy Ci wszyscy sprzedawcy nauczą się, że czasami zwroty i reklamacje to konieczność?

Leave a Reply