Jakie są konsekwencje nieopłacenia mandatu?

Jakie są konsekwencje nieopłacenia mandatu?

Inspektor pracy ma obowiązek nadzorować przestrzeganie prawa pracy przez pracodawców. W chwili ich naruszenia ma za zadanie poczynić odpowiednie kroki, co może skutkować nawet mandatem karnym.

Kontrolerzy wystawiając mandat funkcjonują na analogicznych regułach, co inni publiczni funkcjonariusze. Mandat musi zawierać wielkość kary i charakterystykę wykroczenia, jakiego dopuścił się biznesmen. Powinnością kontrolera jest również pouczenie i powiadomienie o możliwości odmówienia akceptacji kary pieniężnej oraz konsekwencjach takiego wyboru. Grzywna może wynosić od 2 000 zł do nawet 5 000zł.

Jeśli mandat zostanie zaakceptowany, należy go uiścić. Z kolei gdy nie zostanie on uregulowany to sprawa zostanie przydzielona komornikowi. Taka sytuacja nie uprawnia do skierowania sprawy do sądu.

Tymczasem jeśli pojawi się odmowa przyjęcia kary, sprawa zostaje przekazana do sądu. Jeśli pracodawca przegra sprawę, będzie musiał opłacić mandat, a dodatkowo uiścić wydatki rozprawy.

W praktyce realne jest uniknięcia kary. Wystarczy, że przedsiębiorca w trakcie siedmiu dni przedłoży prośbę do sądu o uchylenie mandatu. Warunkiem korzystnego rozpatrzenia podania przez sąd jest, aby działanie, za które przedsiębiorca został ukarany nie był wykroczeniem.

Paula Honc
gazetaprawo.net

You might also like

Zatrudnienie w ramach stosunku pracy

W przypadku zaistnienia stosunku prawnego pomiędzy dwoma stronami mamy do czynienia ze stosunkiem pracy. Przez jego powstanie pracownik zobowiązuje się do spełniania określonej pracy na rzecz pracodawcy w miejscu i

Czy spotkania integracyjne są firmie potrzebne?

Od dawna wiadomo, że prawidłowe stosunki między współpracownikami to fundament rodzinnej atmosfery w pracy. Oznacza to, że każdy szef musi dbać o budowanie więzi zawodowych lub ich poprawianie. Świetnym rozwiązaniem

Śmierć zatrudnionego a prawa pracownicze

Każdy zatrudniony posiada duży zbiór praw i obowiązków, które powinny być stosowane. Jednak w chwili śmierci tracą swoją ważność. Czy ktokolwiek powinien przejmować powinności zawodowe takiego podwładnego? Okazuje się, że

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply