Jak znaleźć dobrą księgową? Poradnik dla początkujących przedsiębiorców

Jak znaleźć dobrą księgową? Poradnik dla początkujących przedsiębiorców

Prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko radość z bycia niezależnym i uzyskiwania większych przychodów niż na standardowym etacie. To także obowiązki, a jak się okazuje, tych jest nie mało. Prowadząc firmę najtrudniejszą dziedziną okazują się finanse i prowadzenie rozliczeń. Dlatego jeśli nie znamy się na tym, lepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Przygotowaliśmy krótki poradnik dla początkujących przedsiębiorców, w którym doradzimy, jak wybrać odpowiednią księgową lub biuro rachunkowe.

Księgowa czy biuro rachunkowe?

Pytanie może to wydawać się trochę dziwne, bo przecież w biurach rachunkowych pracują księgowi. Owszem, to prawda, ale na rynku dostępni są również księgowi, którzy nie są zatrudnieni w biurze rachunkowym, ale prowadzą własną działalność. Konkurencja w tej branży jest bardzo duża, ale jest też duże zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie rachunkowości. Wybierając pomiędzy księgową, a biurem rachunkowym rozważmy wszystkie możliwości, jak np. jak szeroki zakres usług oferują dani specjaliści. Jest to niezwykle istotne nie tylko pod względem ponoszonych przez nas kosztów, ale też pod względem pomocy, jaką możemy uzyskać.

Co oferują biura rachunkowe?

Jak już wspominaliśmy, konkurencja na rynku jest bardzo duża, dlatego coraz więcej biur rachunkowych decyduje się na poszerzenie zakresu swoich usług. Kiedyś były to najprostsze działania związane z rozliczeniami. Teraz możemy wynegocjować więcej. Nasze biuro rachunkowe od samego początku wychodziło z założenia, że chcemy świadczyć kompleksowe usługi dla naszych klientów. Główną tego przyczyną są oni sami – przychodzą do nas z różnymi zapytaniami, a my nie chcemy odsyłać ich do innych, bo skoro do nas przychodzą, to znaczy, że nam ufają – mówią przedstawiciele warszawskiego biura rachunkowego kognitariat.pl – W naszej ofercie znajduje się zarówno kompleksowa obsługa księgowa, jak i doradztwo podatkowe i gospodarcze, a także audyty, sprawy pracownicze i administracyjne. Postanowiliśmy nawet rozpocząć współpracę z prawnikami, którzy doskonale znają się na sprawach prawnych i podatkowych – dodają specjaliści.

Do tego niektóre biura, jak wspomniane http://kognitariat.pl oferują również platformę usług on-line, która umożliwia klientom szybki dostęp do ksiąg finansowych swojej firmy, w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca.

Wystarczy sprzęt elektroniczny i dostęp do Internetu

Tym, co przede wszystkim wyróżnia taką platformę jest możliwość przeglądu i wydruku dokumentów na bieżąco, ze wszystkimi ich aktualnościami w odróżnieniu od ofert innych biur, które umożliwiają wyłącznie pogląd zeskanowanych danych.

Niektórzy klienci są nieufni wobec zdalnych form usług, ponieważ niepokoją się o ich bezpieczeństwo. Jednak specjaliści z warszawskiego biura rachunkowego kognitariat.pl zapewniają, iż nie ma powodu do obaw: – Działamy w oparciu o te same bazy danych, co witryny internetowe banków. Szyfrowane są 168 bitowym kluczem SSL, także korzystanie z platformy on-line jest w pełni bezpieczne dla klienta.

Współpraca z biurem rachunkowym, to również koszta własne pomniejszone o konieczność inwestowania w programy komputerowe. To biuro dba o to, by zapewnić sobie najlepsze narzędzia do pracy i to ono zajmuje się ewentualnymi upgrade`ami tych narzędzi.

Jak widzimy po jednym przykładzie, oferta biura rachunkowego jest bardzo szeroka. Mając zespół ludzi często łatwiej jest załatwić wszystko niż jakby miała to zrobić jedna księgowa.

O czym powinniśmy pamiętać wybierając biuro rachunkowe?

Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym musimy zwrócić naszą uwagę nie tylko na zakres oferowanych usług, lecz także na inne rzeczy, np.:

  • doświadczenie pracowników; ich staż pracy w danym biurze;
  • kto się będzie nami zajmował, i  jaka jest rotacja zatrudnienia pracowników biura;
  • jak długo biuro rachunkowe świadczy swoje usługi;
  • czy biuro jest ubezpieczone i na jaką kwotę ma wykupioną polisę OC;
  • gdzie znajduje się biuro;
  • w jakich godzinach pracownicy biuro jest do naszej dyspozycji;
  • czy pracownicy biorą udział w szkoleniach (prawo podatkowe zmienia się, dlatego konieczne jest nieustanne doskonalenie się i rozwijanie wiedzy);
  • czy biuro rachunkowe może przechować nasze dokumenty i jak szybko mogą je nam dostarczyć;
  • czy przedstawiciele biura rachunkowego reprezentują swoich klientów w urzędach – upoważnienie takiej osoby jest możliwe, wystarczy tylko wpisać taką informację we wniosku CEIDG-1 (należy tam też podać adres, pod którym przechowywane są dokumenty);
  • opinie dotyczące biura – wiele firm zamieszcza rekomendacje od dotychczasowych klientów na swoich stronach internetowych lub udostępnia je do wglądu (możemy też próbować skontaktować się z klientami biura);
  • jak jest dzielony zakres odpowiedzialności za ewentualne pomyłki (przed Urzędem Skarbowym odpowiada przedsiębiorca, ale biuro podatkowe może nam zapewnić rekompensatę finansową);
  • czy biuro rachunkowe należy do Stowarzyszenia Doradców Podatkowych.

Poszukiwanie odpowiedniej księgowej, a w zasadzie osoby, która będzie odpowiedzialna za prowadzenie naszych rachunków, wymaga nakładu czasu, ale później jest nieocenioną pomocą. Z naszej strony doradzamy, aby szukać biura, które znajduje się w niedalekiej odległości od naszej firmy lub po prostu, jeśli mamy firmę z siedzibą w biurze, zatrudnienie na etat księgowej, która będzie do naszej dyspozycji w pełnym wymiarze godzin.

Już dziś skontaktuj się z biurem – http://www.kognitariat.pl/kontakt/

You might also like

Wiadomości 4 komentarze

Czy notariusze mogą korzystać z usługi pozycjonowania?

Tak wiele mówi się pozycjonowaniu stron internetowych, jednak zapomina się o pewnych ograniczeniach z tym związanymi, a w szczególności o zawodach, które nie mogą korzystać z tego rodzaju usług. Czy

Wiadomości 0 Comments

Rola wartości obejmowanych udziałów w spółce kapitałowej, a wycena aportu na rynku

Spółki kapitałowe posiadają udziały, które bywają pokryte wkładem niepieniężnym, czyli tzw. aportem. Na podstawie art. 14 par. 1, art. 158 par 2 KSH stwierdza się, że istnieje tylko negatywna wersja

Wiadomości 0 Comments

Wprowadzanie systemu HACCP – od tego należy zacząć!

Wprowadzenie systemu HACCP – systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli nie jest zadaniem łatwym. Trudność jego wdrożenia wzrasta z chwilą, kiedy osoba odpowiedzialna za prawidłowe wprowadzenie systemu musi współpracować

2 komentarze

  1. agula
    30 grudnia, 15:58 Reply
    A nie lepiej od razu postawić na jakieś biuro rachunkowe? Myślę, że to będzie o wiele lepsze.
  2. mrio
    01 lutego, 07:50 Reply
    Nie ma niestety określonego sposobu na znalezienie dobrej księgowej. Niestety to nie takie łatwe w dzisiejszych czasach.

Leave a Reply