Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

Dość długo funkcjonuje w kraju najważniejszy organ sądownictwa, którym jest Trybunał Konstytucyjny. Powołano go, żeby weryfikować pracę urzędów i sądów na niższym szczeblu. Kto może zostać członkiem Trybunału Konstytucyjnego? Jakie obowiązki powinien spełnić?

Trybunał Konstytucyjny składa się z piętnastu członków, którzy wybierani są przez Sejm w ramach posiadanej wiedzy prawniczej oraz zainteresowań problemami polskich sądów. Kadencja Prezesa oraz jego zastępcy wynosi 9 lat.

Wśród licznych powinności Trybunału Konstytucyjnego za najważniejsze uważa się kontrolowanie wszystkich projektów ustaw, uchwał, kontraktów międzynarodowych, umów, współpracy oraz innych pism o charakterze prawnym.

Oprócz tego rozpatruje skargi oraz zażalenia, które dotykają przepisów konstytucyjnych, sporów oraz kłopotów wynikających z niewłaściwego rozumienia prawa, a także rozwiązuje wątpliwości sędziów.

Warto jednak wiedzieć, że za trzon Trybunału uważa się jednostkę, która nadzoruje pracę sądów, ocenia działania władzy sądowniczej, sprawdza przestrzeganie zasad etyki zawodowej sędziów oraz upomina i skłania do kompromisów w razie komplikacji.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

W sądzie 0 Comments

Kiedy stosuje się tytuł wykonawczy?

Wstępem do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego jest tytuł wykonawczy. Ustanawiany jest przez sąd, który przekazuje klauzulę wykonalności. Po wydaniu decyzji sprawa przechodzi w ręce komornika, który monitoruje całą akcje. Co jest

W sądzie 0 Comments

Czym jest uzupełnienie wyroku sądowego?

Decyzje podjęta na postawienie postępowania sądowego powinna być kompletna i w całości odnosić się do treści pozwu wniesionych przez oskarżyciela. Jeśli osoba wnioskująca o wszczęcie sprawy sądowej uzna, iż decyzja

W sądzie 0 Comments

Czym charakteryzuje się pozew?

Przyczyn składania pozwów jest wiele. Wiążę je jeden cel – powinny wyjaśnić sytuację sporną oraz ogłosić wyrok przyznający winę lub niewinność. Osoba składająca pismo (powód) stawia się przeciwko pozwanemu i

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply