Na czym polega ulga termomodernizacyjna?

Na czym polega ulga termomodernizacyjna?

Podatnicy, którzy zdecydują się przeprowadzić termomodernizację swojego domu, mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby zyskać przy zbliżającym się rozliczaniu PIT.

  1. Kto może skorzystać z ulgi?
  2. Kiedy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
  3. Jak dokonać odliczenia od dochodu?

Warto skorzystać z tej opcji, szczególnie że odliczenia przeprowadza się w pełnej kwocie. Tym samym możesz odliczyć od dochodu dokładnie taką kwotę, jaką początkowo wydałeś.

Kto może skorzystać z ulgi?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, ulga termomodernizacyjna dostępna jest dla tych podatników, którzy mają swój dom jednorodzinny (mogą z niej skorzystać również współwłaściciele takich budynków). Nie skorzystają z niej natomiast właściciele mieszkań znajdujących się w blokach mieszkalnych oraz przedsiębiorcy. Ulga nie obejmie oczywiście tych osób, które poniosły wydatki na termomodernizację obiektu, którego nie są właścicielem. Warto zwrócić uwagę na zapis, zgodnie z którym rozliczać można wszystkie wydatki na termomodernizację, o ile cała inwestycja zostanie zakończona w ciągu trzech lat. Termin liczony jest od końca roku podatkowego, w którym podatnik dokonał pierwszego zakupu (urządzeń, materiałów lub usług).

Kiedy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Podczas składania deklaracji podatkowej w 2021 roku (czyli rozliczając rok 2020) będzie można odliczyć od dochodu wydatki poniesione w związku z termoizolacją. Ulga obowiązuje przy PIT-36, PIT-37 (również w wariancie L) oraz PIT-28. Jest to więc świetna opcja, aby przeprowadzić ocieplenie domu i dodatkowo obniżyć wysokość podatku. Korzyści z ocieplenia to nie tylko większy komfort domowników, ale również obniżenie wydatków związanych z ogrzewaniem nieruchomości.

Jak dokonać odliczenia od dochodu?

W celu dokonania odliczenia konieczne jest rozpoczęcie przedsięwzięcia i zakupienie pierwszych towarów / usług. Na szczęście nie musisz samodzielnie obliczać, ile wyniesie ulga termomodernizacyjna, bo możesz do tego wykorzystać program do PIT. Aktualna wersja aplikacji pozwoli ci szybko sprawdzić, ile wyniesie wysokość ulgi oraz jaki zwrot podatku możesz otrzymać. Dzięki temu zaoszczędzisz czas oraz pieniądze, a dodatkowo zadbasz o swoją prywatność. Zamiast zlecać rozliczenie podatku doradcom finansowym i podawać im informacje o swoich zarobkach oraz kosztach, będziesz mógł wszystko zrobić we własnym zakresie bez potrzeby wychodzenia z domu. Oprócz wspomnianej ulgi na ocieplenie domu jednorodzinnego program może również uwzględnić inne, które przysługują ci w danym momencie.

You might also like

Pracownicze plany kapitałowe mogą pomóc polskiej giełdzie

Warszawska giełda liczy na duży zastrzyk kapitału w związku z wejściem nowego inwestora instytucjonalnego, jakim będą pracownicze plany kapitałowe. Na polski parkiet napłynie dodatkowych kilka miliardów złotych rocznie, co może pobudzić obroty,

Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy

Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.

Zasiłek macierzyński i inne świadczenia mogą być wypłacane w innym kraju, niż zostały nabyte do nich prawa

Zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy mogą być pobierane w innym kraju, niż ubezpieczony nabył do nich prawa. Umożliwia to koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Każdy kraj Unii Europejskiej wymaga innych dokumentów, które

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!