Czy pracodawca może zwolnić pracownika za surfowanie w sieci w czasie pracy?

Czy pracodawca może zwolnić pracownika za surfowanie w sieci w czasie pracy?

W dobie zaawansowanych technologii i szerszego zainteresowania multimediami, coraz więcej pracodawców wkłada oszczędności w nowinki technologiczne i rozbudowę sfery komputerowej. Aktualnie praktycznie żadna z firm nie wyobraża sobie pracy bez komputera, a tym bardziej bez internetu. Stałe połączenie pozwala szybciej spełniać zobowiązania służbowe, kontrolować istotne informacje, publikować najnowsze dane.

 

Niejednokrotnie praca przed monitorem wymaga wielkiego skupienia i uwagi. Pracownicy odpoczywają wchodząc na strony o tematyce satyrycznej, komicznej, strony z muzyką, zabawnymi filmami, odwiedzają portale społecznościowe, piszą prywatne wiadomości. Ogólnie rzecz ujmując lista stron nie mających nic wspólnego z pracą jest długa. Wiadomo, że jest to działanie niezgodne z ogólnymi zasadami pracy. Jak karać pracowników w takim przypadku? Jak podejść do tematu ciągłego uciekania od obowiązków? Ostatecznie, jak pozbyć się takiego pracownika?

W trakcie zawierania umowy warto zamieścić paragraf informujący o bezwzględnym zakazie odwiedzania stron niezwiązanych z zleconymi zadaniami służbowymi oraz rodzaj kary czekający na niezdyscyplinowanych podwładnych. Zazwyczaj przełożeni lub menadżerowie instalują aplikacje kontrolujące pracę, na bieżąco mają dostęp do komputera pracownika, mogą monitorować aktywność w internecie oraz otwieranie programów niepotrzebnych do obecnego zajęcia (np. gry, chaty, komunikatory). Takie programy są potwierdzeniem na to, że pracownik łamie założenia umowy i mogą być podstawą do zwolnienia.

Nim jednak dojdzie do zwolnienia trzeba dać szansę pracownikowi dyscyplinując go, upominając, udzielając nagany. Często perspektywa utraty pracy działa na zatrudnionego, który zaprzestaje surfowania po internecie dla swoich celów. Warto odbyć rozmowę, ostrzec przed możliwymi konsekwencjami. Gdy nakazy i zakazy nie pomagają należy wybrać najsurowszą karę i wręczyć pracownikowi wypowiedzenie lub zerwać bezzwłocznie umowę.

Każdy podwładny powinien zdawać sobie sprawę, że wszystkie jego kroki na sprzęcie służbowym może być sprawdzane, a każde niewłaściwe użycie internetu karane.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Czego nie mogą publikować dziennikarze?

Dziennikarze mają obowiązek przestrzegać zasad etyki zawodowej swojej profesji oraz zasad współżycia społecznego. Działają oni dla dobra społeczeństwa i narodu. Ustawodawca określił, że dziennikarz ma prawo do uzyskiwania informacji w

Czy praca tymczasowa ma swoje zalety?

Dość często osoba, która zaczyna swoją drogę zawodową poszukuje stałego i pewnego zatrudnienia oraz satysfakcjonujących zarobków. Okazuje się jednak, że nie każdy pracownik marzy o długotrwałej umowie i wieloletniej współpracy.

Wiadomości 0 Comments

Czy spory między pracownikami można szybko rozwiązać?

Kłótnie i spory są normalnym procesem, który ma miejsce w większych społecznościach. Rozbieżny pogląd na świat, różne doświadczenia i predyspozycje powodują, że pracownicy wypowiadają różne zdanie na omawiane sprawy. Aczkolwiek

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply