Czy konstytucja może być zmieniana?

Czy konstytucja może być zmieniana?

Konstytucja to właściwie najważniejszy dokument o charakterze prawnym w państwie. Dotyczy wszystkim obywateli i przedkładany jest przed wszystkie inne ustawy i normy prawne. Czy można dokonywać zmian lub poprawek w tak istotnym zapisie?

Aby możliwe było wprowadzenie zmian w obowiązującej konstytucji należy dopełnić kilku podstawowych obowiązków, które wynikają z ustaleń państwa.

Przede wszystkim pod projektem zmian w konstytucji musi się podpisać przynajmniej 20% wszystkich posłów (nie mniej niż 72), senatorów (nie mniej niż 20) lub sam prezydent kraju jako najważniejsza osoba w państwie.

Następnie w ciągu 60 dni powinna zostać uchwalona ustawa, która jest spójna i skonstruowana przez Sejm. W późniejszych działaniach mają miejsce czytania oraz głosowanie. Projekt przyjmowany jest do realizacji w momencie, gdy uzyska 2/3 głosów poparcia od posłów oraz senatorów.

Zmiany w konstytucji następują w różnym terminie. Wszystko zależy od rozdziału, w którym ma dojść do zmian. Ale zazwyczaj jest to przedział między 45 a 60 dni. W chwili zakończenia całej procedury gotowe poprawki trafiają do gabinetu prezydenta RP, gdzie czekają na podpis potwierdzający zmian.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Konstytucja 0 Comments

Kiedy ogłasza się żałobę narodową?

Głównym powodem ogłoszenia żałoby narodowej jest masowe wydarzenie, w wyniku którego śmierć ponieśli obywatele Polski. O jej wprowadzeniu decyduje Prezydent kraju, który wydaje oświadczenie do wiadomości publicznej. Do tej pory

Konstytucja 0 Comments

Poprawne zgłoszenie skargi konstytucyjnej

Skarga konstytucyjna jest formą obrony przed łamaniem praw i wolności zawartych w Konstytucji. Istotny jest sposób zgłaszana skargi, by była rozpatrzona. Zażalenie może złożyć obywatel oraz osoby nie posiadające obywatelstwa.

Konstytucja 0 Comments

Czym zajmuje się władza sądownicza w Polsce?

W Polsce funkcjonuje trójpodział władzy: na wykonawczą ustawodawczą i sądowniczą. Każda z nich ma bardzo ważne funkcje do spełnienia w państwie i w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie prawidłowe działanie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply