Co nas naprawdę motywuje? Cztery zaskakujące fakty

Co nas naprawdę motywuje? Cztery zaskakujące fakty

„Jak osiągnąć sukces?” to pytanie, które powtarzamy sobie coraz częściej. Jednocześnie zastanawiamy się skąd czerpać motywację i siłę napędową do pracy. Odpowiedź nie jest oczywista. Wciąż istnieje bowiem kilka faktów dotyczących motywacji, które przynajmniej po części, pozostają mało znane.

Według wielu osób kluczowym czynnikiem sukcesu jest motywacja. „Motywacja, czyli chęć i siła do działania. Wysoka sprawia, że wytrwale dążymy do osiągnięcia celu, jesteśmy bardziej kreatywni, wydajni i chętni do pracy. Niska z kolei powoduje, że nie podejmujemy wyzwań, a zadania realizujemy byle jak i bez zaangażowania” – wyjaśnia Piotr Dziedzic, dyrektor w firmie PagePersonnel, która specjalizuje się w rekrutacji pracowników średniego szczebla. Dlatego w wielu przedsiębiorstwach odnoszących sukcesy rynkowe integralną częścią kultury organizacyjnej jest konieczność motywowania zespołu oraz zarządzanie ludźmi oparte na szacunku.

Jakie motywatory działają najlepiej? W polskich warunkach olbrzymia rzesza osób stale boryka się z problemami finansowymi. Wydawać by się zatem mogło, że najlepszą motywacją do pracy będą pieniądze.Tymczasemwszelkiego rodzaju zachęty finansowe, takie jak premie, nagrody oraz dodatki pozapłacowe, pomimo, że pożądane, często nie stoją na pierwszym miejscu. W rzeczywistości dobre wyniki osiągamy z innych powodów.

Programy motywacyjne i zachęty finansowe, choć niezbędne w każdej firmie, wystarczą na krótko. Prawdziwa motywacja bierze się z wewnątrz każdego z nas. Nic nie zastąpi też środowiska, w którym pracownicy cieszą się uznaniem, czują się komfortowo i mogą rozwijać własne inicjatywy. „W pracy istotną rolę odgrywają menedżerowie, którzy wspierają pracowników w poszukiwaniu i wzmacnianiu indywidualnej siły napędowej. Umożliwiając im rozwój zawodowy i zdobywanie nowych kwalifikacji, włączając do aktywnego uczestniczenia w kształtowaniu celów firmy oraz korzystając z ich indywidualnych mocnych stron przy rozwiązywaniu problemów efektywnie motywują do osiągania celów” – przekonuje Piotr Dziedzic.

Jak wynika z obserwacji ekspertów PagePersonnel wydajność pracowników wzrasta również wtedy, gdy zamiast nadmiernej kontroli otrzymują swobodę działania. Im większa swoboda oraz związane z nią wymagania wobec pracowników, tym lepszy nastrój i wyniki pracy. Zaufanie w połączeniu z jednoczesnym dzieleniem się odpowiedzialnością i radością z sukcesu stanowią doskonałe wsparcie i czynnik motywujący do działania.

Z drugiej strony, nie można zapomnieć, że zbyt dużo elementów motywacyjnych na raz powoduje zobojętnienie. „Stałe, powtarzające się impulsy przyzwyczajają nas do otrzymywanych zachęt. Powodują, że nie traktujemy ich jak wyróżnienia, a raczej jako nieodłączny element pracy. Coś naturalnego, co się nam należy. Jako pracownicy stajemy się wówczas coraz mniej aktywni i zaczynamy wyłącznie reagować” – przestrzega Piotr Dziedzic.

Podobnie jest z pochwałami. Przestają działać, jeżeli słyszymy je codziennie. Aby zachowały swoją moc powinny być umiejętnie dawkowane i odnosić się do konkretnych osiągnięć. Zasada mówi bowiem, że im dokładniejsza informacja zwrotna od przełożonego, tym bardziej czujemy się docenieni.

Cztery zaskakujące fakty na temat motywacji pracowników

Fakt 1. Nie da się motywować tylko nagrodami finansowymi.

Fakt 2. Mniej kontroli prowadzi do lepszych wyników pracy.

Fakt 3. Zbyt dużo motywacji powoduje zobojętnienie.

Fakt 4. Częste pochwały mogą być nieskuteczne.

You might also like

Jakie obowiązki stoją przed radą pracowniczą?

W każdej firma, która zatrudnia wielu podwładnych, należy zorganizować radę pracowniczą. Zajmować się będzie sprawami kadrowymi, przekazem informacji oraz kwestami spornymi. Jak kompletuje się radę pracowników? Kto ma prawo zostać

Jakie zadania musi wykonywać urzędnik?

Duża część osób, przede wszystkim absolwentów szkół wyższych, woli pracę umysłową. Wyobrażają sobie obowiązki biurowe, porządkowanie dokumentów, realizowanie formalności oraz przyjmowanie klientów. Jak w rzeczywistości wygląda stanowisko urzędnicze? Czy warto

Polska jednym z liderów branży call contact center

Rynek usług call i contact center w Polsce rośnie w tempie 30 proc. Działające na nim firmy świadczą coraz bardziej wyspecjalizowane usługi dla większości sektorów. To już nie są zwykłe infolinie czy akwizycja przez telefon. Coraz

2 komentarze

  1. anett
    30 stycznia, 14:30 Reply
    Mnie przede wszystkim motywują odpowiednie zarobki i oczywiście atmosfera w pracy. To najważniejsze.
  2. marcik
    03 lutego, 08:48 Reply
    Mnie na przykład motywują pieniądze oraz dobra atmosfera w pracy. Bez tego ani rusz tak na prawdę.

Leave a Reply