Chcesz pracować jak marynarz? Dowiedz się, ile możesz zarabiać!

Chcesz pracować jak marynarz? Dowiedz się, ile możesz zarabiać!

Praca na statku to dla wielu osób marzenie, które łączy się z wyobrażeniem przygody, wolności i odkrywania świata. Wszystko to wcale nie musi być jedynie marzeniem, gdyż zostanie marynarzem, jest w gruncie rzeczy prostsze, niż mogłoby się wydawać. Dodatkowo może być również intratne. Jeżeli interesuje cię kariera wilka morskiego i chcesz dowiedzieć się, ile możesz na tym zarobić, ten artykuł jest dla Ciebie!

Praca na statkach — zarobki

Otwarta przestrzeń, wiatr we włosach i zapierające dech w piersiach widoki zachodzącego na horyzoncie słońca, którego promienie odbijają się na tafli morza to z pewnością same w sobie zalety pracy na statku. Jednakże praca na morzu wiąże się również z całkiem dobrymi zarobkami rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Wynagrodzenie jednak uzależnione jest od kilku czynników.

Pierwszym z nich jest typ oraz wielkość statku, na którym mamy zamiar pracować. Kolejnym z czynników wpływających na zarobki jest pełniona funkcja oraz to, na jak długi okres podpisujemy kontrakt. Istotny wpływ na pensję marynarza mają także systemy używane na statkach. Zmierzając jednak do konkretów, poniżej odpowiadamy na pytanie: Ile można zarobić, pracując na statkach?

Ile można zarobić, pracując na statku?

Jak już wspomnieliśmy, wysokość gaży związana jest z pełnioną na statku funkcją. Tak więc wynagrodzenie kadeta, czyli chłopca okrętowego to kwota rzędu około 4,5 tysięcy złotych miesięcznie. Starszy marynarz na niewielkim tankowcu może liczyć na wynagrodzenie wahające się od 7,5 tysiąca złotych do około 10 tysięcy.

Najbardziej intratne są oczywiście wysokie stanowiska, jak chociażby posada pierwszego oficera, którego pensja wynosić może od 15 tysięcy miesięcznie wzwyż, natomiast posada kapitana to zarobki od 23 tysięcy złotych.

Pensja kapitana na PSV, czyli Platform Supply Vessel to kwoty rzędu 600 dolarów dziennie. Osoby po szkole o profilu gastronomicznym zainteresowane posadą kuka okrętowego, czyli kucharza na statku, mogą spodziewać się wynagrodzenia co najmniej 8 tysięcy złotych miesięcznie.

Praca na morzu — czy się opłaca?

Zdecydowanie praca na morzu może wiązać się ze znacznymi zarobkami, tym samym być opłacalną. Wszystko uzależnione jest jednak, jak wspomniano od zajmowanego stanowiska. Najbardziej opłacalne, a zarazem najniebezpieczniejsze są prace wykonywane na platformach przemysłu wydobywczego ropy i gazu, tzw. offshore. Podobnie rzecz ma się w przypadku obsługi morskich elektrowni wiatrowych.

Warto również pamiętać, że marynarze niezależnie od pełnionej funkcji otrzymują wynagrodzenie jedynie podczas pobytu „na burcie”, czyli w trakcie trwania kontraktu. Po zejściu na ląd nie otrzymują żadnego wynagrodzenia i kwestia tego, z czego będą się utrzymywać to ich indywidualna sprawa. Należy również pamiętać o emeryturze marynarskiej, której wysokość może zależeć od tego, czy pływało się pod polską, czy obcą banderą i w najgorszym przypadku może się okazać tą minimalną.

Niemniej jednak agencje morskie oferują sporo całkiem dobrze płatnych posad, dzięki czemu praca na morzu to nadal atrakcyjny kierunek kariery dla wielu osób, a jednocześnie możliwość przeżycia przygody, poczucia wolności wynikającego z przemierzania świata wzdłuż i wszerz.

You might also like

Praca 1Comments

Zwrot dofinansowania nauki pracownikowi?

Pracownik, który chce podnosić swoje kwalifikacje, może liczyć na pewne ułatwienia. Poza uprawnieniami, które wynikają bezpośrednio z przepisów Kodeksu pracy, zatrudniony może też otrzymać dodatkowe wsparcie od swojego pracodawcy. Kiedy

Na polskim rynku pracy w najbliższych latach zabraknie 3–4 mln pracowników

W najbliższych latach na polskim rynku zabraknie ok. 3–4 mln pracowników, a według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego do 2050 roku ta liczba wrośnie już do 10 mln. To jedno z największych

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele jest źle napisana. Nie spełni swoich założeń

Przed nami trzecia, nie licząc Wielkanocy, niedziela z częściowym zakazem handlu. Niektórzy handlowcy wciąż mają problem z interpretacją przepisów i nie wiedzą, czy mogą otwierać sklepy w tym dniu. Zdaniem Forum Obywatelskiego Rozwoju zakaz nie spełni

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!