Charakterystyka stanu nadzwyczajnego

Charakterystyka stanu nadzwyczajnego

Jeśli w kraju dzieje się coś złego, a życie lub zdrowie obywateli jest zagrożone, wówczas ogłasza się stan nadzwyczajny. Powzięte czynności zależą od rodzaju zagrożenia i przyczyn. Polskie prawo zna trzy powody ogłoszenia stanu nadzwyczajnego. Kiedy sytuacja jest na tyle poważna, żeby wprowadzić obostrzenia?

Jako pierwszy rodzaj stanu nadzwyczajnego należy wskazać stan wojenny, który ogłasza się w przypadku działań politycznych. Chodzi głównie o uruchomienie działań zbrojnych w ramach konfliktów wewnętrznych lub międzynarodowych.

Stan klęski żywiołowej dotyczy przypadków, kiedy siły natury zagrażają życiu ludzkiemu. Najczęściej są to powodzie, gradobicia, wichury, śnieżyce czy pożary. Ich źródła zwykle są niezwiązane z działalnością człowieka.

Ostatnim rodzajem jest stan wyjątkowy i może zostać wprowadzony w przypadkach, które nie mieszczą się w zakresie dwóch pozostałych.

Podsumowując można powiedzieć, że stan nadzwyczajny zachodzi na wniosek Rady Ministrów, a potwierdzany jest przez samego prezydenta. W tym czasie nie jest możliwe wprowadzanie modyfikacji konstytucyjnych i przeprowadzanie wyborów.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Konstytucja 0 Comments

Czy konstytucja może być zmieniana?

Konstytucja to właściwie najważniejszy dokument o charakterze prawnym w państwie. Dotyczy wszystkim obywateli i przedkładany jest przed wszystkie inne ustawy i normy prawne. Czy można dokonywać zmian lub poprawek w

Konstytucja 0 Comments

Jak wybierany jest Prezydent w Polsce?

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest wybierany na podstawie demokratycznych i tajnych wyborów (organizowane w terminach wyznaczonych przez Premiera), gdzie głosującymi są obywatele. Każdy może oddać tylko jeden głos. Kadencja prezydenta trwa

Konstytucja 0 Comments

Kiedy ogłasza się żałobę narodową?

Głównym powodem ogłoszenia żałoby narodowej jest masowe wydarzenie, w wyniku którego śmierć ponieśli obywatele Polski. O jej wprowadzeniu decyduje Prezydent kraju, który wydaje oświadczenie do wiadomości publicznej. Do tej pory

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply