Branża IT zatrudnia na kontraktach – na czym to polega?

Branża IT zatrudnia na kontraktach – na czym to polega?

Kodeks Pracy ustala możliwości i formy zatrudniania pracowników, uściśla rodzaje umów. Sam sposób zatrudnienia uzależniony jest od pracodawcy i samego kandydata na dane stanowisko. Bez wątpliwości niezmiernie ważny jest sposób pracy, jej specyfika i potrzeby. Zwykło się mówić, że najkorzystniejsza jest umowa o pracę, bowiem niesie ze sobą wiele przywilejów. Mniej sprzyjająca jest umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Niewiele natomiast mówi się o pracujących na kontrakty. To nieustannie mało popularna forma zatrudnienia.

Tego typu praca jest bardzo zbawienna nie tylko dla pracodawcy, ale również dla pracownika. Rozchwytywana jest szczególnie w branży informatycznej.

Podstawą pracy kontraktowej, jak sama nazwa wskazuje, jest wykonywanie swoich obowiązków w oparciu o kontrakt. W owym kontrakcie zawiera się wszystkie niezbędne informacje rozjaśniające sposób i metody pracy, nieodzowne narzędzia i pozostałe wiadomości wedle uznania. Podsumowując, w umowie kontraktowej warto dopisać takie oto elementy:

– dane osobowe zatrudnianego i pracodawcy,

– powód zawarcia kontraktu,

– dokładny opis obowiązków, z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów (np. procedury, odnośniki do regulaminów pracy),

– wielkość honorarium i metody jego naliczania,

– termin, na jaki podpisuje się kontrakt,

– data zawarcia kontraktu i podpisy obu stron.

Jak już zauważono na początku, umowa o pracę uważana jest za najbardziej optymalną, jaką może zasugerować pracodawca. Trzeba jednak docenić również umowę kontraktową, bowiem dopuszcza pracę w dowolnym terminie, pozwala na rozdzielenie obowiązków w czasie. Największym walorem kontraktu są pieniądze. Nie da się ukryć, że są zdecydowanie wyższe od średniej krajowej, ale jest tak głównie dlatego, że z tej formy zatrudnienia korzystają branże wysoko wyspecjalizowane, niszowe, na przykład branża IT. Pracują tam osoby świetnie wykształceni, mają bogate doświadczenia, są kreatywni. Jednak wykonują obowiązki wymagające dużego skupienia. Rozkładanie pracy na etapy pozwala robienie przerw, regenerację organizmu i zwiększenie efektywności. Dobrym przykładem mogą być programiści – mają do wykonania bardzo odpowiedzialne zadania, dlatego zatrudniający proponuje kontrakt, wyznacza deadline (termin oddania programu) i umożliwia pracę w domu. Od samego zatrudnionego zależy jak rozporządzi swoim czasem.

Często na podpisywanie kontraktów z pracownikami decydują się innowacyjne przedsiębiorstwa działające w sektorze IT. W formie pracy kontraktowej spełniają swoje powinności zawodowe zwykle fachowcy, którzy mają dużą dozę swobody przy wykonywaniu swej pracy. Jeśli pracownik przyjęty jest na kontrakt, może podejmować zatrudnienie w różnych firmach i dostosowywać czas pracy do własnych wymagań i zapotrzebowania zgłaszanego przez pracodawców.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Praca 1Comments

Jakie obowiązki należą do zawodowego kierowcy?

Znalezienie atrakcyjnej pracy wymaga wiele czasu i cierpliwości. Obecnie nie wystarczy już wykształcenie. Trzeba mieć bogate zdolności i niezbędne predyspozycje. Czasami jednak znaczenie ma przede wszystkim prawo jazdy. Czym charakteryzuje

Co powinno znajdować się w służbowej notatce?

Zamysłem każdego kierownika lub przełożonego jest zatrudnianie odpowiedzialnej i sumiennej kadry. Niestety nie zawsze współpraca toczy się pomyślnie, a zadania realizowane są na najwyższym poziomie. Czy notatka służbowa jest w

Czy zgrana kadra może więcej?

Każdy właściciel firmy, który poszukuje podwładnych, zwraca uwagę na dotychczasowe miejsca zatrudnienia, wykształcenie oraz osobowość. Oprócz oczywistych atutów (profesjonalizm, odpowiedzialność, sumienność) znalazła się również zdolność pracy w grupie. To bardzo

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply