ABC postępowania spadkowego

ABC postępowania spadkowego

Postępowanie spadkowe wszczynane jest w celu ustalenia spadkobierców pozostawionego mienia. Odbywa się za pośrednictwem sadu, który przyznaje należne części spadku konkretnym osobom. Jak rozpocząć takie postępowanie i jakie są procedury towarzyszące?

Aby rozpocząć rozprawę w sprawie rozdzielenia spadku należy wypełnić i przekazać wniosek do Sądu Rejonowego. Koszt złożenia takiego dokumentu wynosi obecnie 50 zł i opłatę takową należy uiścić w kasie sądu.

Każdy spadkobierca ma sześć miesięcy na ustosunkowanie się do testamentu lub dokumentu spadkowego. Może przyjąć lub odrzuć decyzję. Jeśli nie zgadza się z ustaleniami osoby zmarłej może wejść na drogę sądową i tam dochodzić swoich praw. Zwykle sprawy tego typu wszczynane są przez osoby, które nie są usatysfakcjonowane podziałem i liczą na więcej.

Po wpłynięciu wniosku rozpoczyna się postępowanie spadkowe, o wyniku którego powiadamiany zostaje zainteresowany. Nie zawsze wynik jest po myśli wnoszącego sprawę. Dlatego też można w ciągu trzech tygodni odwołać się od decyzji i przypadek ponownie trafia przed sąd.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Spadki 1Comments

Czy warto zarejestrować testament?

Możliwość umieszczenia informacji na temat swojego testamentu mamy od 11 października 2011 roku. Rejestr testamentów został stworzony przez samorząd notarialny. Notariusze tłumaczą pomysł utworzenia elektronicznej bazy danych potrzebą uniknięcia sytuacji,

Spadki 1Comments

Metody uzyskiwania spadków

Spadek przekazywany jest w wyniku potwierdzonych zapisów aktu notarialnego. Tego typu sprawami zajmuje się tym sąd, który powinien przyznać prawo do dziedziczenia majątku lub jego części zgodnie z przedłożonymi dokumentami.

Sprawy rodzinne 0 Comments

Postępowanie spadkowe według nowych zasad. Zmiany dotyczą dziedziczenia po Polakach przebywających w UE

Przepisy spadkowe, które weszły w życie w tym tygodniu, dotyczą postępowań spadkowych po śmierci obywatela Polski, który na stałe lub przez dłuższy czas mieszkał w innym kraju UE. Jeśli w testamencie nie znajdzie się dokładny o zapis

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply